Ceny v listopadu v meziročním srovnání rostly o 7,3 procenta, což je o 1,2 procentního bodu méně než v říjnu. Zeslábl například růst cen potravin nebo elektřiny a ceny plynu nebo tuhých paliv dokonce oproti loňsku poklesly. Data v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Výpočet celkové inflace stále ovlivňuje vládní úsporný tarif na energie. Bez započtení tohoto vlivu by podle statistiků činila meziroční inflace v listopadu podle nich 4,7 procenta.
„Spotřebitelské ceny v listopadu zpomalily svůj meziroční růst na 7,3 procenta. Oslabení meziročního cenového růstu bylo zaznamenáno ve většině oddílů spotřebního koše, nejvýraznější pak bylo u potravin a bydlení. V oddíle doprava ceny meziročně klesly, a to především díky nižším cenám pohonných hmot,“ řekla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Navzdory listopadovému opětovnému zpomalení inflace po jejím říjnovém nárůstu je ovšem růst cen stále vysoko nad dvouprocentním cílem České národní banky. V meziměsíčním srovnání ceny vzrostly jen o desetinu procenta.
Některé komodity jsou tedy nadále výrazně dražší než loni. Jde například o brambory, které stojí o více než čtvrtinu více než v listopadu 2022, nebo o elektřinu, za kterou lidé platí více než dvojnásobek loňské ceny. Celkově ceny zboží v listopadu meziročně vzrostly o 8,1 procenta a ceny služeb o 5,9 procenta.
Mírně klesly ceny vepřového masa, a to o 0,8 procenta, zatímco v říjnu byly meziročně o 6,1 procenta vyšší. Vejce v listopadu zlevnila o 25,5 procenta a cukr o 18,6 procenta. Vejce i cukr zlevňovaly již v říjnu, ale pokles jejich cen nyní zrychlil.
Co se týče cen bydlení, ovlivnilo je zpomalení meziročního růstu cen elektřiny z říjnových 148,6 procenta na 143 procent. Ceny tepla a teplé vody zpomalily z 31 na 24,2 procenta a zemní plyn zlevnil o 6,3 procenta.
K meziročnímu snížení cenové hladiny přispěly v listopadu podle statistiků také třeba ceny automobilů, které klesly o 3,8 procenta, a zlevnily také pohonné hmoty a oleje o 8,8 procenta.