Informace o uprchlících? Reflex si je cucá z prstu

Pro současnou migrační „nediskuzi“ je charakteristické nadmíru zvýšené množství fám, které mají původ v bulvárních listech, stranických plátcích a xenofobních a islamofobních blozích, ba dokonce jsem zaznamenal i nejspíš originální českou tvorbu. Proto začnu od ní. Hned trojnásobně se autorsky vyznamenal Jefim Fištejn v Reflexu 39. V cucání z prstu.

„Německu se už teď říká ,země dvou tisíců minaretů‘. Saúdská Arábie oznámila, že coby gesto solidarity s uprchlíky postaví v Evropě přes 200 nových mešit.“ Ta první věta je originál „made by Jefim Fištejn“. Hledal jsem všude možně, na mnoha a mnoha webech v němčině, angličtině, ruštině, švédštině, češtině… nikde nic. Těch něco málo přes 200 mešit v Německu by muselo být hodně ominaretováno. Další jazyky, jichž jsem aspoň pasivně mocen, už jsem vzdal jako zbytečnou ztrátu času. A jak je to s těmi 200 přislíbenými mešitami? Zpráva se poprvé objevila v bulvárním listu Bild 8/9 t. r. zde  jako evidentní hoax odvolávající se na údajné tvrzení novináře z prosyrského bejrútského listu „al Diyar“, což je list, který hlásá politiku Syrské sociální nacionalistické strany, takže nakonec si ho možná opravdu z prstu vycucal onen novinář. Zprávu přejaly z Bildu nejdříve katolické portály a z nich se rozšířila i do některého seriózního tisku. Tudíž pan Fištejn dvakrát mířil, a dvakrát netrefil. Ale to nestačilo. Do třetice tentýž autor ve stejném čísle napsal:  „Starosta města Malmö již před pěti lety bezelstně přiznal barvu: ,V našem městě žije na 200 tisíc muslimů‘.“
A jak je to ve skutečnosti? Malmö mělo podle švédské Wikipedie k 31/12/2010 280 415 obyvatel, z nichž asi 30 % tvoří přistěhovalci z celého světa. Kontrolní otázka zní: kolikrát by musel být každý muslim v Malmö muslimem, aby tvrzení Jefima Fištejna odpovídalo pravdě? A řekl by takovou pitomost starosta Malmö?

Hned v následujícím Reflexu č. 40 už se s tím Marek Stoniš, zástupce šéfredaktora, nemazal a nasadil lež prostou hned v úvodníku. Podle něj dostávají uprchlíci v Německu 1000 eur měsíčně jako kapesné. K tomu si postěžoval: „Jak k tomu můj otec, který celý život pracoval, bere penzi zhruba 400 eur, platí si byt, energie, jídlo a telefon, přijde, opravdu nevím.“ Skutečnost je taková, že žadatelé o azyl dostávají zpočátku 143 eur jako kapesné a později 287 – 359 eur měsíčně, ale ne jako kapesné, ale jako náklad na žadatele o azyl celkem – včetně neupřesněného kapesného.

A u Reflexu ještě zůstaneme. V čísle 42 Adéla Knapová recykluje další nyní oblíbený hoax, který vznikl trumfováním počtu uprchlíků z původních 800 000 na 1 000 000, až na konečných 1 500 000. Cituji: „Podle neoficiálních informací letos do konce roku dorazí do Německa milión a půl uprchlíků.“ Kde na to Adéla Knapová přišla? Pramen je opět oblíbený „důvěryhodný zdroj“, bulvární Bild z 5/10.

Do toho všeho nás Bohumil Pečinka varuje, že Člověk v tísni chce na svých webových stránkách upozorňovat na „údajné lži o islámu. Zatím budou monitorováni jen čeští politici a jejich výroky. Z logiky věci je jasné, že na řadu přijdeme také my ostatní. Z celého projektu to dělá pěkný zárodek budoucí ideopolicie.“ Zkrátka My si své lži rozvracet nedáme!

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner