Informační válka se stupňuje. Kreml i separatisté mluví o genocidě a nutnosti zásahu

Policisté ve službách takzvané Doněcké lidové republiky. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Andrej Butko)

Policisté ve službách takzvané Doněcké lidové republiky. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Andrej Butko

Západní a ukrajinští představitelé varovali, že informační válka by se mohla vystupňovat ještě před případnou ruskou vojenskou intervencí. V posledních 24 hodinách to vypadá, že k tomu už skutečně došlo.

Vůdci obou separatistických „lidových republik“ v Donbasu vydali prohlášení, v nichž vyzývají civilisty, aby utíkali před údajně pravděpodobným útokem ukrajinských vládních sil. „Byly již zveřejněny fotografie, na nichž jsou vidět shromážděné děti připravené k evakuaci. Do situace se zapojila i Moskva, která oznámila, že úřadující šéf ministerstva pro mimořádné situace odlétá do Rostova, aby zřídil ubytování pro uprchlíky. Každý příchozí podle vlády dostane 10 000 rublů (asi 2800 korun),“ napsala na svém webu BBC.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

„To vše navzdory tomu, že neexistují žádné důkazy o tom, že by Ukrajina plánovala útok. Jakékoli takové plány by byly pro vládu v Kyjevě sebevražedné vzhledem k ruským silám, které jsou v současné době soustředěny podél jejích hranic. Kyjev je zjevně znepokojen. Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil, generálporučík Valerij Zalužnyj, vydal na své oficiální stránce na facebooku prohlášení, které je určeno především civilistům žijícím v separatistických oblastech a v němž se uvádí, že ‚o takových scénářích se ani neuvažuje‘. ‚Bojovníci podporovaní Ruskou federací nadále zhoršují situaci,‘ uvedl, ‚záměrně uvádějí obyvatele dočasně okupovaných území v omyl,'“ pokračuje BBC.

Další zprávy přicházející ze separatistických oblastí mají hovořit o tom, že byly slyšet sirény leteckého poplachu, a o výbuchu, jehož následkem bylo zničení džípu v Doněcku. Žádné z těchto podrobností nebyly nezávisle ověřeny a všechny takové informace je třeba brát s velkou rezervou.

Stupňuje se také rétorika oficiálních ruských představitelů. Předseda dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin napsal na sociální síť Telegram, že Moskva by měla zasáhnout, aby zastavila „genocidu“ a „zločiny proti lidskosti“, kterých se Ukrajina údajně dopouští. „Mírumilovní lidé trpí, umírají. Nemůžeme nečinně přihlížet. Jde nám o obranu ruských občanů a krajanů, kteří tam žijí,“ tvrdí Volodin, podle kterého jsou „zločiny Kyjeva Washingtonem a Bruselem zamlčovány“.

Podobná obvinění již dříve vyslovil také ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. „Jak jinak lze hodnotit ostřelování obytných oblastí ukrajinskými silami za použití vícenásobných raketových odpalovacích systémů? Nebo hromadné hroby téměř 300 pokojných civilistů, které byly nalezeny u Luhanska a kteří zemřeli jen proto, že za svůj rodný jazyk považovali ruštinu?“ napsal na facebooku. Antonov měl na mysli nedávná tvrzení ruských vyšetřovatelů, že na východní Ukrajině byly objeveny „masové hroby“.

„Vedoucí představitelé Doněcké lidové republika a Luhanské lidové republiky natočili svá ‚evakuační videa‘ 16. února, jak ukazují metadata Telegramu. Denis Pušilin (šéf Doněcké lidové republiky, pozn. red.) dokonce říká ‚dnes, 18. února‘. Vše, co se dnes děje, je zjevně a nepochybně zinscenované,“ napsal na twitteru investigativní novinář a dopisovatel Rady Svobody (RFE/RL) Mark Krutov. Dokládá to zobrazením zmíněných metadat.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Z toho by vyplývalo, že dezinformátorům nesedí časová posloupnost, protože o střelbě, která měla lidi na Donbasu údajně tak vyděsit, že se dali na útěk, se referovalo 17. února. Natočit video den předtím a tvrdit, že vzniklo den poté, vypadá jako zjevná manipulace.

„Podle vysoce postaveného amerického činitele a vysokého představitele ukrajinské vlády informovaly USA ukrajinskou armádu o nejnovějším hodnocení,“ oznámila CNN.

„Státní tajemník Antony Blinken, který v pátek vystoupil na mnichovské bezpečnostní konferenci, poukázal na nedávné akce – včetně toho, že Rusko doplnilo své jednotky na ukrajinských hranicích o ‚předsunuté jednotky‘ – které ukazují, že ruská nátlaková taktika vůči Ukrajině je již ve hře. ‚Vše, co vidíme, včetně toho, co jste popsali v posledních 24 a 48 hodinách, je součástí již rozehraného scénáře vytváření falešných provokací, následné nutnosti reagovat na tyto provokace a nakonec spáchání nové agrese proti Ukrajině,‘ řekl Blinken.

Uvedl, že to, co Rusko v posledních dnech udělalo, přimělo USA k pohotovosti. ‚Fakta jsou taková, že navzdory tomu, co Rusko v posledních dnech říkalo o stažení sil od hranic, se tak nestalo,‘ řekl. ‚Naopak vidíme, že k hranicím míří další síly, včetně předsunutých sil, které by byly součástí případné agrese. Takže o tom musíme být informováni. Musíme být mimořádně ostražití.‘

Prezident Joe Biden ve čtvrtek varoval, že ‚všechny indicie‘ ho vedou k přesvědčení, že by Rusko mohlo v nejbližších dnech napadnout Ukrajinu. ‚Můj pocit je, že k tomu dojde v několika příštích dnech,‘ řekl prezident na jižním trávníku Bílého domu.

Americký prezident Joe Biden (Michael Stokes / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

USA nyní sledují známky toho, že ruské přípravy vstoupily do závěrečné fáze, včetně nakládání obojživelných lodí a dalšího rozmisťování bojových jednotek blíže k ukrajinským hranicím.“

Podle deníku The Washington Post bylo tvrzení Moskvy, že stahuje jednotky od ukrajinských hranic, jen podvod: „‚Američtí představitelé získali informace, že ohlášené stažení ruské armády od ukrajinských hranic bylo záměrnou lstí, která měla oklamat Spojené státy a další světové mocnosti,‘ uvedli ve čtvrtek čtyři představitelé, zatímco prezident Biden nabídl chmurné varování, že Kreml zahájí útok ‚v několika příštích dnech‘. Optimismus, že by bylo možné se konfliktu vyhnout, začal chřadnout jen několik dní po záblesku naděje, když ruští představitelé signalizovali začátek stahování více než 150 000 vojáků shromážděných u ukrajinských hranic. Toto oznámení doprovázela Kremlem produkovaná videa, na nichž podle jeho tvrzení tanky a další těžká technika opouštějí pohraniční oblasti na železničních vagonech. Američtí představitelé se nyní domnívají, že šlo o snahu zamaskovat skutečné záměry Ruska v regionu. Všichni čtyři představitelé hovořili pod podmínkou zachování anonymity, aby mohli diskutovat o citlivých zpravodajských informacích. Neexistují žádné důkazy o tom, že by Ukrajina plánovala v regionu ofenzívu, přestože Rusko tvrdí opak.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]