Iniciativa „5000 pro budoucnost“: Jsme možná staří, ale nejsme hloupí!

Řada seniorů odmítá tzv. rouškovné od Babišovy diletantské vlády (FB)

Řada seniorů odmítá tzv. rouškovné od Babišovy diletantské vlády | FOTO: FB

Matematik a zakladatel ScioŠkol Ondřej Šteffl společně se sociologem Ivanem Gabalem spustili včera iniciativu, jejímž prostřednictvím chtějí korigovat nesmyslnost tzv. rouškovného pro seniory, o němž před časem rozhodla současná rozhazovačná a diletantská Babišova vláda. Tiskovou zprávu k této bohulibé občanské aktivitě zde přinášíme v plném znění.

Jsme možná staří, ale nejsme hloupí! 5000 pro budoucnost

Pokud si vláda myslí, že za pět tisíc získá hlasy penzistů, spletla se. Koupit se dáme těžko, ale můžeme dát státním příspěvkem vládě lekci z rozumného hospodaření.

„Rouškovné“ postrádá logiku, potřebným dlouhodobě nepomůže, zato utratí peníze, které by pomohly jinde. Pojďme chybu vlády napravit a přesměrovat příspěvky tam, kde by byly třeba, vyzývají iniciátoři petice.

„Jsme sice staří, ale ne hloupí,“ říká jeden z iniciátorů Ondřej Šteffl, matematik a podnikatel ve školství. „Pokud nám vláda posílá peníze, které pak budou chybět jinde, můžeme ji na oplátku alespoň dát zdarma lekci ze správného hospodaření tím, že pošleme peníze tam, kde jsou potřeba“.

V petici „5000 pro budoucnost“ iniciátoři vyzývají ty seniory, kteří se mohou příspěvku vzdát, aby peníze poukázali potřebnějším.

„Naprosto souhlasím se zakladateli výzvy. Jde o marketingovou záležitost p. Babiše, který doufá, že si tímto úplatkem rozšíří voličskou základnu, krok zcela nesystémový s nezanedbatelným dopadem na státní rozpočet,“ říká Jiří Redl, další ze signatářů. Profesor Hejný napsal: „Když vám někdo dává obálku s úplatkem, můžete to nevzít. Když vám na účet přibude úplatek ,od státu‘, můžete jej přeposlat těm, co to skutečně potřebují, a uchovat si svědomí čisté i možnost otevřeně prohlašovat úplatkařství za sociální epidemii.“

Ondřej Šteffl, zakladatel ScioŠkol 

Ivan Gabal, sociolog

V Praze dne 15. prosince 2020

Mezi signatáři dále jsou RNDr. Jana Ryšlinková, CSc.; prof. Milan Žák; Ing. Jiří Redl, spoluvlastník s. r. o., jednatel; PhDr. Eva Stehlíková, sociolog; Mgr. Maja Bihelerová, dříve ředitelka ZŠ v Praze 6; Jana Olchavová, učitelka, lektorka, OSVČ; prof. Milan Hejný, spolumajitel firmy ops H-mat; PhDr. Maria Řičánková, Prostějov, jednatelka poradenské firmy; Mgr. Hana Cigánková, Volary; Mgr. Magdalena Šebestová, publicistka, anglistka; prof. Vladimíra Spilková, vysokoškolský učitel, Praha; Marek Boguszak, fotograf, matematik, Jesenice u Prahy; Ivana Burešová, lékařka; a další

Prohlášení signatářů i tipy na to, kam peníze z „rouškovného“ poslat, najdete zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články