Iniciativa Milion chvilek nechce protestovat, věří prý v právní stát. Není ale jasné proč

repro video ARD

Spolek Milion chvilek pro demokracii nechce protestovat proti rozhodnutí státního zástupce o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše. Vždyť přece v minulých měsících demonstrovali za „nezávislost justice“. Zástupce iniciativy Benjamin Roll k tomu sdělil: „Problém je v tom, že demonstrovat proti tomu rozhodnutí by bylo popřením respektu k právnímu státu. Jen proto, že se nám rozhodnutí nelíbí, nemůžeme vynucovat jeho změnu. Můžeme však toto rozhodnutí kritizovat, obzvlášť pokud je odůvodnění velmi slabé,“ uvedl Roll.

Nabízí se tu vážné otázky. Kde bere iniciativa Milion chvilek pro demokracii svoji víru v současný právní stát? Tato víra by přece měla být opřená o nějaká doložitelná fakta. A nebo je jen projevem zbožného přání? Proč máme mít respekt ke státu v situaci, kdy se přímo před našima očima odehrává převzetí tohoto státu soukromým holdingem?

Vždyť je zcela jasné, že státní zástupci nejsou ze systémového hlediska vůbec žádnou součástí nezávislé justice, nýbrž patří do exekutivy státu, a šéfem této exekutivy byl stíhaný Andrej Babiš. Jedině soud by ještě u nás mohl vzbudit respekt, i když i zde jsou již namístě vážné otazníky. Vidíme, jak mocenské vlivy postupují naší zemí a justici nemíjejí. Propadáme se do ruského modelu řízení společnosti a naše občanské iniciativy to téměř neřeší a nevidí. Znásilnění dvou liberálních deníků bylo alarmující skutečností, kterou již téměř všichni akceptovali. Babiš sází na to, že akceptace nehoráznosti je jen věcí času a zvyku. Stejně jako ukradení Krymu, které našemu premiérovi přijde docela v pořádku.

Iniciativa Milion chvilek nechce nyní demonstrovat, protože prý respektuje právní stát. Je to smutné. Nemáme totiž žádné záruky právního státu ve chvíli, kdy šéfovi státu podléhají všechny vyšetřovací složky. Žádná jistota právního státu tu není. A v tom je ten klíčový problém. V kumulaci moci. Debata o „víře v právní stát“ je v tomto ohledu dětinská. Máme věřit, že je někdo prostě fajn člověk a zastavil trestní stíhání očividného premiérova podvodu ve své naprosté slušnosti? A proč? On má snad nad hlavou svatozář?

Proč máme věřit zjevným účelovým pohádkám? Aby byl svět hezčí?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner