Iniciátor petice proti Válkové: Její morální diskvalifikace platí pro všechny státní funkce

Eric Drooker

Historik Pavel Černý stojí za peticí, jejímž účelem je apel na vládu, aby exministryně spravedlnosti Helena Válková byla odvolána z postu zmocněnkyně pro lidská práva. V rozhovoru pro deník FORUM 24 vysvětluje, proč se pro tento krok rozhodl, ale i to, s kým bude spolupracovat na organizaci případné demonstrace.

Proč jste se rozhodl protestovat proti Heleně Válkové právě formou petice?

Je to tradiční zbraň nás občanů. Myslím si, že je to nástroj, který pomáhá oslovit ostatní nespokojené občany a sjednotit je v jejich názoru. Petice je ekonomicky dostupný a ústavně garantovaný prostředek k vyjádření svých občanských postojů.

Očekáváte, že v případě, že získáte velké množství podpisů, vláda na váš apel zareaguje?

Myslím si, že bude velice těžké, aby vláda z toho vyvodila své závěry, nicméně věřím, že tato akce nalezne podporu a uznání v Parlamentu České republiky jakožto reprezentanta občanské společnosti. Je zde teoretická možnost, že koaliční partner vlády, ČSSD, může tuto petici svým postojem přijmout a vyvodit z toho závěry a požadavek na premiéra. Byla by to příležitost pro sociální demokracii znovu nabýt důvěru voličů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Chystáte se sejít s někým z vlády, případně s opozicí?

Rád se sejdu s kýmkoliv, kdo tuto petici podpoří.

V textu petice hovoříte o možné demonstraci. Kdy by se měla uskutečnit? Budete na její organizaci spolupracovat například se spolkem Milion chvilek?

Demonstrace je pro nás krajním řešením vzniklé situace, ale není vyloučená. Já osobně podporuji spolek Milion chvilek, se kterými jsem v kontaktu, a vítám podporu naší petici od místopředsedy spolku Milion chvilek pana Benjamina Rolla, který se stal signatářem naší petice, a velmi si toho vážíme. V případě, že bude demonstrace, spojíme své síly se spolkem Milion chvilek a také s organizacemi, které jsou signatáři iniciativy Právní narovnání zločinů komunismu. Zde chci zmínit výběrově např. Pražský akademický klub 48, Asociace soukromého zemědělství ČR či Konfederace politických vězňů ČR . Svolání demonstrace bude předcházet tisková konference, kam pozveme zástupce občanských organizací a médií včetně vašeho deníku FORUM 24, jehož mediální podpory si velmi vážíme.

Jak se díváte na snahu Heleny Válkové kriminalizovat vašeho kolegu Petra Blažka?

Kolega historik Petr Blažek vyjádřil svůj odborný názor, založený na faktech a pramenech, a nevidíme jediný důvod, proč by za něj měl být kriminalizován. Já sám jsem mu jako historik na Facebooku vyjádřil solidaritu. Velmi mne bolí, že 30 let od sametové revoluce je tu napadán člověk, který projevil svou občanskou statečnost a pevné postoje.

Poslankyně Helena Válková a premiér Andrej Babiš (oba ANO) v Poslanecké sněmovně (ČTK)

Jaké máte na vaši iniciativu ohlasy?

K dnešnímu dni máme přes 3000 podpisů a věříme, že tento počet se bude nadále zvětšovat. Signatáři pocházejí z různých vrstev, skupin i politických přesvědčení. Podporovatelé petice jsou i ze zahraničí, např. ze Švédska či Německa. Na naši petici také podporovatelé často uvádějí podpůrné komentáře, které jsou podávány slušnou formou. Podporu nám v tuto chvíli od založení petice vyjádřili mj. Křížovníci s červeným srdcem – Cyriaci a jejich generální převor Jiří Stanislav, který se mj. zabývá památkou dr. Milady Horákové či československých letců z RAF.

Proč podle vás není dostatečné, že se Válková nestane ombudsmankou?

To není jen o úřadu ombudsmana. Tato morální diskvalifikace platí a měla by platit pro jakékoliv místo ve státním aparátu či jmenované pozici ve státní službě.

Čím se vy osobně zabýváte jakožto historik?

Na profesní úrovni se zabývám muzejnictvím a v rovině osobní jsem zakladatelem a předsedou Společnosti Antonína Švehly. Jako historika mne zajímají soudobé dějiny a politické dění 20. století, do kterého mne dostal můj děda, štábní kapitán a vojenský prokurátor JUDr. Jiří Jozífek, který byl po roce 1948 jako demokrat a masarykovec internován komunisty a degradován.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články