Inspekce prověří, zda Babiš neměl důvěrné informace od Šlachtova ÚOOZ

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta (ČTK)

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta | FOTO: ČTK

Generální inspekce bezpečnostních sborů začala prošetřovat, zda vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš nemá k dispozici důvěrné informace z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Píše o tom deník Právo.

V souvislosti s ostrými spory o reorganizaci policie s ministrem vnitra a statutárním místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem Babiš opakovaně prohlašuje, že útvar pod vedením plukovníka Roberta Šlachty může být sociálním demokratům nepohodlný, protože vyšetřuje citlivé kauzy dotýkající se ČSSD.

Právě Šlachtova útvaru se Babiš v posledních dnech vehementně zastává a kvůli jeho plánovanému sloučení s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) dokonce hrozil odchodem svého hnutí ANO z vlády. Tento krok si ale už mezitím rozmyslel.

V televizi Nova zmínil Babiš údajné vyšetřování ÚOOZ, které se týká plzeňské Škody Transportation. Háček je v tom, že v otevřených zdrojích nelze žádnou zmínku o takové aktivitě Šlachtova útvaru dohledat. Pokud je to pravda, mohl se o ní Babiš dozvědět jedině z úniku informací. Babiš ovšem tvrdí, že se vyjádření týkalo trestního oznámení, které na Škodu Transportation podaly České dráhy, a tato informace je podle něj veřejná.

„Dotazovanou věcí se pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů zabývají na základě informací z otevřených veřejných zdrojů, se kterými inspekce standardně pracuje,“ konstatovala bez dalších podrobností mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Babiš v televizi Chovancovi vmetl, že Šlachta byl kvůli střetu zájmů sociálních demokratů této straně nepohodlný. „Protože ten útvar vyšetřuje například Škodu Transportation, což je blízká firma panu Chovancovi,“ prohlásil v televizi Babiš. Šéf resortu vnitra na to reagoval, že je to pro něj nová informace a Babiš by měl říci, odkud se ji dozvěděl.

Problém je ovšem v tom, že ani ČSSD, ani ministr Chovanec proti ÚOOZ a jejímu dnes již bývalému řediteli Šlachtovi nikdy nijak nevystupovali ani nepodnikli žádné kroky, které by ospravedlňovaly Babišovo tvrzení, že Šlachta je pro sociální demokracii nepohodlný. Aféru kolem odchodu plukovníka Šlachty vytvořil sám Babiš a jeho média.

Robert Šlachta oznámil minulý pátek svoji rezignaci na funkci ředitele ÚOOZ a odchod do civilu, aniž by ho k tomuto kroku kdokoli nutil. Jak ale naznačují souvislosti, pravděpodobně si tak chtěl vynutit zastavení ohlášené policejní reorganizace, která se mu z nějakých důvodů nezamlouvá. Jeho ultimátum a svérázná vzpoura proti nadřízeným byla ovšem důsledně koordinována s Babišovými médii, která mezitím Šlachtu intenzivně líčila jako oběť svévolné policejní reformy a bezmála národního hrdinu protikorupčního boje.

Policejní prezident Tomáš Tuhý nicméně Šlachtovu rezignaci přijal a jeho služební poměr skončí k 30. červnu. Tuto středu Šlachta svoje rozhodnutí náhle přehodnotil a začal prohlašovat, že si musí rezignaci ještě promyslet. Zjevně se totiž domníval, že ministr vnitra Chovanec pod masivním tlakem Andreje Babiše, hnutí ANO, Babišových médií, týdeníku Respekt a serveru Aktuálně.cz policejní reformu nepodepíše. Protože se zmýlil a ministr Chovanec ve středu odpoledne reformu podepsal, potvrdil Šlachta svoji rezignaci definitivně. Těžko to dnes může někomu vyčítat.

Robert Šlachta ví patrně sám nejlíp, proč ho teď už v policii pálí půda pod nohama. A zřejmě to dobře ví i Andrej Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]