Inspekce se o havárii v DEZE dozvěděla až z médií, dušuje se její šéf

V Bečvě během havárie zahynult tuny ryb. (Hasiči Olomouc)

V Bečvě během havárie zahynult tuny ryb. | FOTO: Hasiči Olomouc

Česká inspekce životního prostředí (ČIZP) zahajuje správní řízení kvůli havárii v chemičce DEZA, k níž došlo v době zářijové otravy řeky Bečvy. Šéf inspekce tvrdí, že se jeho instituce o události dozvěděla až z médií.

Ředitel inspekce Erik Geuss trvá na tom, že se o předmětné havárii dozvěděl až ve chvíli, kdy si o ní přečetl v Deníku Referendum, a na potvrzení svých slov dokonce připomíná, že chodil do Skauta. „My jsme to nevěděli. Čestné slovo – a já jsem chodil do Skauta –, že jsme to nevěděli. Byli jsme naštvaní,“ dušuje se v rozhovoru pro Deník N s tím, že inspektoři se na jakékoliv anomálie v Dehtových závodech ptali. Společnost DEZA patřící do Babišova holdingu Agrofert však ČIŽP údajně neoznámila žádnou „mimořádnou událost“, která by se stala souběžně s otravou Bečvy.

DEZA ani dnes nehovoří o havárii, nýbrž o „mimořádné provozní události“. Skutečnost, že ČIŽP havárii v DEZE nezaznamenala, vysvětluje Geuss tím, že se inspekce zaměřovala na to, co z fabriky odešlo výpustěmi a dalšími cestami „ven“, přičemž zdokumentovaný incident byl prý interní. „Oni to zachytili v rámci dešťové kanalizace, která ven nejde,“ tvrdí v rozhovoru pro Deník N a dodává, že jde o jednoznačný prohřešek a bude vedeno správní řízení.

K věci, v níž mají obě strany vazby na Agrofert (inspekce spadá pod ministerstvo životního prostředí řízené místopředsedou ANO a bývalým manažerem Lovochemie Richardem Brabcem), se vyjádřil i mluvčí holdingu Karel Hanzelka, který jakékoliv pochybení odmítá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]