Inspirace pro Česko. Němečtí politici rezignují kvůli aféře kolem nákupu respirátorů

Snahu svých kolegů o obohacení na nákupech respirátorů vedle šéfů stran ostře odsoudil i německý ministr zdravotnictví Jens Spahn (FB Jense Spahna)

Snahu svých kolegů o obohacení na nákupech respirátorů vedle šéfů stran ostře odsoudil i německý ministr zdravotnictví Jens Spahn | FOTO: FB Jense Spahna

Ani politicky vyspělému světu se nevyhýbají skandály. Ten, který aktuálně řeší německá politická scéna, je mimořádně odpudivý. Vyšlo totiž najevo, že se někteří níže postavení politici německé koalice Křesťanskodemokratické unie a Křesťansko-sociální unie Bavorska obohacovali při nákupu respirátorů. Pro Česko jde nicméně o inspirativní událost, následovanou ráznými a jasně formulovanými výzvami. Předsedové obou dotčených stran a jejich vlivní kolegové totiž v této souvislosti požadují okamžitou rezignaci podezřelých politiků. 

Kolem nákupů ochranných pomůcek zjevně došlo k mnoha, mírně řečeno, nesrovnalostem. V České republice jde o loňské nákupy zjevně předražených nepoužitelných čínských respirátorů při současném ignorování nabídek českých výrobců. Ani po roce za mnohdy vyhozené peníze nenese v Česku nikdo zodpovědnost.

Na západ od Česka je situace jiná. Aktuálně vyšlo najevo, že se politici německé koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) osobně obohacovali při nákupu respirátorů. Nekompromisní odsudek na sebe nenechal dlouho čekat. Předseda CDU Armin Laschet spolu se šéfem CSU Markusem Söderem a dalšími lidmi z vedení stran požadují okamžitou rezignaci dvou politiků.

Vedení zmíněných unijních stran vyzývá Nikolase Löbela (CDU) a Georga Nüßleina (CSU), aby kvůli tomu, že se během koronavirové krize obohacovali, okamžitě odstoupili. „Kdokoli se z titulu veřejné funkce pokusí v této krizi vydělat peníze pro sebe, musí okamžitě opustit parlament,“ prohlásil spolkový předseda CDU Armin Laschet deníku Südkurier.  Stejně ostře reagovala i ministryně obrany Annegret Krampová Karrenbauerová. „Rezignace na úřední funkce nestačí. Löbel a Nüßlein musejí zcela odstoupit a neprodleně složit své mandáty v Bundestagu,“ tweetovala. Ostré výzvy podpořil i předseda CSU Markus Söder. „Nelze tolerovat, když si političtí zástupci dělají z krize obchod,“ uvedl. „Není to slučitelné s hodnotami unie. Všichni dotčení by měli bezodkladně vyvodit zásadní důsledky,“ apeloval na podezřelé.

Löbel s Nüßleinem se zřekli další kandidatury, Löbel také oznámil, že okamžitě opouští unijní frakci, svůj mandát ve Spolkovém sněmu si však hodlá do konce srpna ponechat.  Jmenovitě Löbela ještě stihla i kritika ministra zdravotnictví Jense Spahna. „Shrábnout provizi, tedy pokoušet se v nouzových situacích vydělávat na zprostředkování, nelze,“ řekl deníku Rheinpfalz. „To, že poslanci v tehdejší nouzové situaci vypomohli s kontakty, bylo a je legitimní,“ vyjasnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]