Inspirace z Ameriky, jak je třeba odstavit Andreje Babiše a zarazit jeho destrukci

ČTK

O tom, co je Andrej Babiš zač, se toho řeklo a napsalo hodně. Stejně jako o Miloši Zemanovi. Navíc je to všechno většinou pravda. Pak může mít mluvčí pocit marnosti, jak je možné, že to nezabralo a ti lidé se dostali k moci. Důvod zřejmě není složitý. Mnoho lidí nepochopilo, že se jich charakter těchto lidí týká a důsledky jednání takové osoby se jich mohou dotknout a dost bolet.

Zdá se, že ve Spojených státech narazili mágové volebních kampaní na zlatou žílu. Testují, co na lidi působí. Jejich zjištění bude – přes rozdíl kultur – zřejmě platit i u nás.

Hunter Schwartz, který působil v CNN a založil web Yello, napsal krátký článek s názvem Našli tvůrci reklamy Trumpova slabá místa?

Pavel Hofman

Co se tam můžeme dočíst? Ukázalo se, že reklamní politické spoty proti Trumpovi nejsou příliš účinné. Často mohou působit spíše opačně a mohou voliče Trumpovi dokonce i nahánět. To si aspoň myslí Patrick McHugh, výkonný ředitel organizace Priorities USA.

Funguje ovšem používání Trumpových výroků proti němu samému. Stejně tak dobře působí různé grafy. Například ty, které ukazují nárůst případů nakažených koronavirem.

A teď ta důležitá věc. V roce 2016 bylo běžné, že politické reklamy útočily na Trumpův charakter, ale moc to nefungovalo. Ačkoli mnoho voličů nepovažovalo Trumpa zrovna za čestného člověka, tak pro něj stejně hlasovali. Dnes se stratégové shodují na tom, že je třeba Trumpovu postavu spojit s jeho politikou a ukázat, jak jeho chování dopadá na životy voličů. Nedávné události, jako je šíření pandemie ve Spojených státech a vlna pouličních protestů, „lidem skutečně konkrétně ukázaly, jaký má jeho vedení přímý dopad na ně a jejich blízké. Tak to říká Nick Ahamed, analytický ředitel Priorities USA.

To samé se týká Babiše a dalších vůdců. O Babišovi víme, že byl agent Státní bezpečnosti, normalizační komunista, že původ jeho majetku je od počátku poněkud neprůhledný a že po několika dnech popře svými výroky, co říkal předtím. Syna nechal vyexpedovat v podezřelé společnosti na Ruskem okupovaný Krym, a sotva o té cestě syn něco mohl říct, náhle se trvale odmlčel. Za normálních poměrů by stačila jedna taková kauza a politik by se poroučel. U nás ale normální poměry nejsou. Někteří lidé navíc připomínají hodného a pracovitého koně Boxera z Orwellovy farmy zvířat, o kterém se tam říká, že byl „not of first-rate intelligence“. Ale to nic, to se občas stane každému.

Jedna věc ale nakonec může dojít téměř každému, totiž když vidí, jak se vadný charakter zhoubně projeví v řízení věcí veřejných a má to dopad na životy konkrétních lidí. Řečeno ještě jednodušeji, líp nebude. Respektive pokud bude, tak jen pro někoho. A líp nebude, protože peníze nebudou. Došly.

Trumpovou velkou nevýhodou je, že je v úřadu a dá se kromě slov ukázat na jeho činy a jejich dopad. Pak mnoha lidem najednou dílky skládačky zapadnou do sebe. Senioři najednou uvidí, že přes halasně zvyšované důchody si stejně víc nekoupí. „Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale dražší byl i alkohol a tabák. ‚K červnovému meziročnímu růstu inflace přispěly nejvíce ceny potravin, bydlení, ale také dražší alkohol a tabák. Ceny tabákových výrobků vzrostly ve srovnání s loňským červnem o více než 12 procent, ceny piva a vína byly vyšší o více než pět procent,‘ sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá… Výrazně více než před rokem platili spotřebitelé letos v červnu za ovoce, které zdražilo o 27,2 procenta. O téměř 16 procent zdražil cukr a téměř 13procentní zdražení statistici zaznamenali u mouky. O více než desetinu podražilo meziročně také vepřové a uzeniny.“ (ČTK)

Takže zvyšování důchodů se tady jaksi co do účinku vytratí. Ne, lidé nebudou číst čísla, ale cenovky si pamatují.

Opozice by měla zvolit srozumitelný jazyk a místo nějakých esoterických sloganů připomenout, kdo může za to, že není lépe, kdo tu projídal státní rozpočty. A že za to už skutečně nemůže Kalousek a kdo tu vládne jako nemehla.

Babiš bude nejspíš v pokušení vyvléknout se z odpovědnosti dřív, než to lidem dojde, a třeba pod nějakou záminkou dosáhnout předčasných voleb. Tuhle připálenou kaši by si měl ale vyjíst do dna. Proč by to měl dělat někdo jiný? Bylo by pro něj příliš pohodlné ukrýt se ve stínu nějaké bizarní Zemanovy „vlády odborníků“ a ještě jednou se vnutit jako spasitel. Nasliboval do detailů popsaný ráj na zemi, tak ať nám ho teď taky do detailů předvede.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner