Vláda dnes schválila nový Státní integrační plán (SIP), který počítá i s pomocí válečným uprchlíkům. Oznámil to na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Program zahrnuje výuku češtiny, seznamování s kulturou a demokracií nebo pomoc s bydlením. Plán předložilo ministerstvo vnitra. V návrhu uvedlo, že příští rok se v rámci SIP utratí na 200 milionů korun, z nichž větší část půjde z peněz Evropské unie.
„Vláda schválila pravidla pomoci válečným uprchlíkům. Státní integrační program jim zajistí výuku češtiny, vzdělání dětí i pomoc s bydlením,“ napsal ve svém tweetu Sobotka. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dodal, že na návrh lidovců bude výuka zaměřená i na kulturu a demokracii.
Státní integrační program má dle ministerstva usnadnit proces začlenění osob s mezinárodní ochranou v České republice. Kromě výuky českého jazyka se zaměří na pomoc při vstupu na trh práce, v oblasti bydlení, vzdělávání dětí a rekvalifikací.
Integrace má mít podle vnitra dvě základní fáze. První je pobyt v integračních azylových střediscích po dobu většinou 12 a maximálně 18 měsíců s intenzivní výukou českého jazyka a s přípravou na budoucí život v Česku. Druhou fází je samotná integrace v obcích zajišťovaná generálním poskytovatelem integračních služeb s využitím nabídek zaměstnání a bydlení od zaměstnavatelů, obcí, církví, občanů, nestátních neziskových organizací a dalších subjektů.
Materiál navrhuje, aby se pro rok 2016 generálním poskytovatelem integračních služeb stala Charita ČR. Smlouva s ní by i z časových důvodů měla být uzavřena bez výběrového řízení. Na novou víceletou smlouvu na období od začátku roku 2017 chce ministerstvo vypsat řádné výběrové řízení.
Ministerstvo vnitra počítá s náklady na zajištění integrace pro rok 2016 ve výši 200 milionů korun. Ze státního rozpočtu má jít 73 milionů, 127 milionů pak z unijních zdrojů jako příspěvek za přesídlené a relokované osoby.
Součástí plánu je také udělení mezinárodní ochranu asi 2000 cizinců. Letos by jich mělo být asi čtyřikrát méně. Mezinárodní ochrana zahrnuje azyl i poskytnutí dočasného útočiště. V letošním roce do konce října podle statistik vnitra azyl dostalo 52 a dočasnou doplňkovou ochranu 344 cizinců. Loni ČR udělila 82 azylů a 294 lidem doplňkovou ochranu. V minulém roce Česko dostalo 1156 žádostí o udělení ochrany, letos od ledna do října 1245. Nejvíc žadatelů bylo v roce 2001, a to 18.094.
Česko se letos zavázalo, že dobrovolně přijme 400 uprchlíků ze zemí mimo Evropskou unii a 1100 lidí v rámci relokací z Itálie a Řecka. Na základě evropského rozhodnutí pak Praha musí přijmout dalších 1591 migrantů. Asi stovku uprchlíků přijme ČR už letos, kolem 100 přesídlených a 1749 relokovaných osob pak v roce 2017.