Internetem se šíří „důkaz“ o tom, že koronavirus byl vyroben lidmi. Je to hoax

I českým internetem koluje upravená fotografie vagonu americké společnosti GATX, který údajně má vézt COVID-19. Z jedné skupiny na Facebooku měl obrázek přes 1000 sdílení, a ačkoliv byl autorem vložen jako vtip a následně smazán, stále se objevuje v nejrůznějších konspiračních skupinách a na recesistických webech.

Jak upozorňuje fact-checkingový web Snopes.com, jedná se o fotomontáž. Hloupost je to už ze samé podstaty, COVID-19 je totiž onemocnění. Koronavir, který způsobuje onemocnění COVID-19, se jmenuje SARS-CoV-2. Tvrdit, že lze převézt COVID-19, je asi stejné, jako tvrdit, že lze převážet cukrovku (diabetes).

Další fact-checkingový projekt observers.france24.com kontaktoval přepravní společnost GATX, a ta webu potvrdila, že žádný z jejích vagonů nemá tento nápis. Lze si také pustit propagační video společnosti, ze kterého je zřejmé, že cisterny nemají vpravo žádný viditelný nápis. Označení vagonů je výhradně vlevo.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner