Babiš při interpelacích: Šíříte vykonstruované lži, nechte si změřit IQ, Bartoš a Fiala trénují na premiéra

Premiér Andrej Babiš na schůzi poslanecké sněmovny  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš na schůzi poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš čelil v poslanecké sněmovně interpelacím poslanců. Zákonodárci se premiéra ptali na témata okolo otrávené Bečvy, na podporu českých podnikatelů v rámci boje s pandemií COVID-19 i na nápad utajování vládních dat o úmrtí koronaviru.

Deník FORUM 24 sledoval interpelace na premiéra on-line, tady je jejich shrnutí.

16:59 Poslanec František Kopřiva (Piráti) poukázal na Babišův střet zájmů a na zprávu Evropské komise, na který dnes upozornila tuzemská média. Poslanec se zeptal, kdy a jak se zbaví svého střetu zájmů. „Je zajímavé, že vás to ještě baví. Jinak vy budetě mít narozeniny teďka, vám gratuluju. Přemýšlím, co jsem dělal ve vašem věku, ale… Tehdy byl plat 1050 Kčs, jsem dělal referenta, jsem škrtal vagóny čpavku,“ hovořil Babiš mimo téma. „Když hnutí ANO přišlo do vlády a někteří zjistili, že nejsme stejní, tak se nás snažili zbavit. Když to nešlo ve volbách, tak vznikl lex Babiš. (…) Píšete udavačské dopisy, o tom to je, zbavit se Babiše. Nevím, jak mám vysvětlit, že žádný střet zájmů nemám. Neovládám, neřídím, nemůžu jít ani na valnou hromadu. Zrazu se objevili nějací auditoři, kteří kandidovali za vaši stranu. Je absurdní, že auditoři evropské komise vykládají český zákon. Já o těch závěrech nevím. Česká republika nic vracet nebude,“ brání se Andrej Babiš.

Kopřiva poděkoval za „neodpovědi“ a znovu položil své otázky. Podotkl, že v době, kdy podnikatelé počítají každou korunu, Agrofertu chodí obrovské dotace. Babiš odpověděl: „Není to pravda, nic se nebude vracet. Vaši kámoši zelení fanatici, vy jste jejich podoba. Ti to dělají. Stále udáváte, posíláte anonymy. Najměte si právníka, ať vám vysvětlí střet zájmů. Chcete ode mě, abych nebyl v politice,“ útočí Babiš.

15:35 Olze Richterové (Piráti) se zdá, že premiér bere interpelace „nelibě“. Upozornila na obrovské počty úmrtí na covid v Česku. Někteří poslanci ANO vyzvali, aby se včasná data o úmrtí tajila. Měnit metodiku měření by mohlo být podle ní nebezpečné. „Vy jste nechutná, vám nevadí, že jsou tady pozůstalí? Proč to pořád vytahujete, proč to teď řešíte? V Evropě není žádná metodika. Když tu umírají lidi, tak je nevhodné o tom mluvit. Nikdo nic nechce utajovat. Pokud vím, tak o tom mluvil pan Dušek z ÚZISu. Žádné utajování není. Máte radost, že umírají lidi? Já ně, mně je to velice líto. Nastane čas, kdy o tom bude vhodnější mluvit. S poslanci jsem se o tom nebavil,“ útočil předseda vlády Andrej Babiš.

„Budeme publikovat uzavřená data. (…) Je to nevhodné téma, ale vám to dělá radost, ať můžete říkat, že za to zase může Babiš. Vy jako udavačská známá firma jste už určitě podali trestní oznámení. Všechno se dozvíme a možná budeme překvapeni,“ tvrdí.

V reakci Richterová řekla, že se nebude snižovat na úroveň jeho komunikace. Chce jasnou odpověď, zda se budou data jednoznačně zveřejňovat, protože ta jsou ukazatelem, zda se epidemie zvládá. Babiš řekl, že má dokument, kde si opozice protiřečila, začal z něj namátkově předčítat. „My jsme pracovali na maximum, vy jenom umíte kritizovat,“ uzavřel Babiš.

15:29 Podle poslance Jana Lipavského (Piráti) není pro Českou republiku bezpečné, aby Rusko a Čína stavěly blok jaderné elektrárny Dukovany. Vláda podle něj na věc spěchá a debatě se brání.

„Mě vždycky fascinuje, když někdo hned v první větě neříká pravdu. Váš předseda trénuje na premiéra, tady Fiala taky. Já se chovám jako svrchovaný premiér, bez ohledu na to, jaká velmoc jsem přijde. Neříkejte, že se chystáme něco rozhodnout. Konečně jsme připravili proces, který umožní mít rozšíření jaderného zdroje. Naši předchůdci to mohli dělat, a neudělali. Vy neustále strašíte,“ odpovídá. Stát má podle něj právo vstoupit do výběrového řízení na dodavatele jaderného zdroje z hlediska bezpečnosti. Cílem projektu je podle něj levný proud pro budoucí generace.

Lipavský chce premiéra interpelovat do té doby, dokud nedostane Čína a Rusko od Česka jasnou zprávu. „Vaše promigrantská strana, která spolupracuje s různými neziskovkami, koho prosazujete zájmy? Klidně mě interpelujte, kolikrát chcete. Nechápu, proč to říkáte, když to není pravda. Myslel jsem, že z toho nebude vnitropolitické téma. Hledáte problémy tam, kde nejsou,“ odpověděl Babiš.

15:19 Zda nenastal čas zvýšení limitu pro registraci k DPH pro podnikatele se ptal a vyzval k podpoře návrhu poslanec Vojtěch Munzar (ODS). Hnutí ANO podle něj tento pozměňovací návrh nikdy nepodpořilo a velmi těsně neprošel. Andrej Babiš začal číst důvody, podle nichž to není vhodné. „Já chápu, že ODS pořád něco navrhuje, ale když je ve vládě, tak nic nedělá. Teď jdeme zrušit ten podvod superhrubé mzdy,“ řekl.

14:55 Poslanec Stanislav Blaha (ODS) předsedu vlády Andreje Babiše interpeloval ve věci mrtvé Bečvy. Poukázal na informace, které se kolem této kauzy objevily, a zeptal se, proč trvá vyšetřování tak dlouho.

„Pan poslanec zůstal věrný pověsti a programu anti-Babiš, nic jiného neumí. Havárii Bečvy vyšetřuje policie, odebrala několik stovek vzorků, byly předány odbornému znalci. 20. prosince 2020 je termín soudní expertízy, snad se ukáže, z jakého kanálu kyanid vytekl. Bylo by dobré, abyste bez důkazů nikoho neobviňovali. Vy demokratický blok jste to jenom využili před volbami, ani tak vám to nepomohlo. Šířili jste vykonstruované lži,“ odpovídá Babiš. Zkritizoval média, která podle něj lžou, když píšou o kauze Bečva. „Je mi vás líto, myslel jsem, že změníte program. Jsou to jenom lži,“ útočí. „Nechte si změřit IQ, vaše otázky jsou bez komentáře.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články