Invaze americké armády, budou nás čipovat! Vlna dezinformací se valí Českem

Ilustrační foto (facebook)

Ilustrační foto | FOTO: facebook

Z pravdivé zprávy, že do ČR přijedou na pomoc při zvládání koronavirové krize tři desítky amerických armádních lékařů, udělali čeští dezinformátoři obratem poplašnou zprávu, že se chystá, případně už dokonce probíhá, invaze nepřátelských armád. Američané nás budou proti naší vůli čipovat nebo pokusně očkovat dosud nevyzkoušenou vakcínou. Už jsou tu! Bude válka, přistávají letadla, nese se sociálními sítěmi. Rychlost, s níž tyto kolosální nesmysly a nebezpečné hoaxy zaplnily sítě, a množství profilů, které je zdatně šíří, však bohužel nasvědčuje tomu, že nejde jen o pár vyděšených, nepříliš chytrých diskutérů „z lidu“, kteří to zaslechli kdesi u sousedky a uvěřili.

České zdravotníky, jejichž řady vinou covidu stále řídnou, zatímco práce a nemocných ve vážném stavu přibývá, má aktuálně posílit tým 28 lékařů Národní gardy z Texasu a Nebrasky. Kromě toho u nás budou pomáhat vojenští lékaři z různých zemí EU, dohromady jich budou asi tři stovky. Vláda pozvání vojenských lékařů z USA už schválila, teď se čeká na schválení sněmovny a senátu. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara by mohli dorazit už příští týden. Působit by pak měli v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, případně v jiném zařízení, kde by nastal nedostatek personálu, nebo – bude-li uvedena do provozu – v „polní“ nemocnici v areálu výstaviště v Letňanech.

Na sociálních sítích se ale napříč nejrůznějšími politicky zaměřenými skupinami mohutně šíří lavina totálně bláznivých, ale o to nebezpečnějších hoaxů, fake news a poplašných zpráv o údajné okupaci vojsky NATO, nadcházející válce a nuceném čipování. Nelze však rozeznat, co jsou autentické účty zmatených prosťáčků, kteří tomu všemu pevně věří, a co dílo „profesionálních“ trollů, kteří takové věci rozšiřují úmyslně.

Pohled do takových debat je dost zoufalý. Ve facebookové skupině „Občanská neposlušnost – kreativní převrat“ například čteme takovouto nálož: „Jestli o tom víte, tak v ČR přistávají letadla NATO a několik stovek vojáků především z USA bude 3 měsíce ,pomáhat s pandemií‘. ČR je prý nejhorší stát s výskytem koronaviru. Nechutné lži!!! Babiš dovolil Gatesovi využít továrnu na ony zázračné ,vakcíny‘ a vyrábí se tedy v Jevanech pro celý svět a od společnosti Astra Zeneca, kdy skoro všichni dobrovolníci po vakcíně zemřeli na nichž se testovala. … Schválně navyšují čísla, aby mohli vyhlásit Stanné právo a v tomto režimu bude vakcína povinná.“

„Lucretia Borgia“ se lvem v profilovce zjevně nepřichází z italské historie, jak by mohlo fake jméno naznačovat, zato působí, jako by byla z Ostravy. I když jistě jen kouzlem nechtěného, jelikož ve skutečnosti jí jenom někam ulítl háček. „Americká armáda, a teď se bude cipovat a potlačovat demonstrace jakono závod, údajná pomoc,“ píše. Jakási paní Kročilová s ní souhlasí: „Já si taky myslím že naši lékaři by na to nepristoupily a tak to udelaly takhle.“ (Tato i všechny následující citace jsou publikovány v originálním znění, bez pravopisných i gramatických úprav.)

O cipech, i když zmínění Ostravané by asi psali cypech, se rozepisuje i další dáma, Anna Škopková, která pro změnu rozšifrovala tok informací: „presne tak, lidi se jen boji informovat se o skutecnosti, napr.E.Musk a jeho spol.Neurolink uz pracuje na tom jak zavadet, transplantovat cipy do mozku a cip ma internet, nebo ve Svedsku maji hromadne cipove party, kde se sejdou a do ruky Vam daji cip. Staci hledat a vse je dostupne na internetu je to tok informaci, ale nekteri lide proste nemaji cas se informovat nebo se boji ci nechteji.“ Na první pohled by se mohlo zdát, jako by se pokoušela sdělit, že kdejaký cip/cyp má dneska internet, s čímž by se dalo i souhlasit, ale nejspíš to myslela jinak. To budou asi ty informační toky.

FORUM 24 (archiv)

„Válka je tady!“ běduje pan Souček a pan Samek by už chtěl mobilizovat: „Myslim ze by si cesi meli pomalu shanet zbrane, budeme je brzo potrebovat.“ Václav Nováček má rovněž jasno: „Je to oficiální intervence americké armády, aby pomáhala zvládát případně nepokoje a dohlížet, aby se dělalo to co se má tady dělat. Vrací se 68 rok.“ Fejk Wendys Downhill přitakává: „Tady se dá už očekávat cokoliv, a kdo má strach ten bude jako první spacifikován i se svou rodinou.“

Nedávno se například vyprofilovala skupina nazvaná Občanská neposlušnost (ON), s logem barvami i designem nápadně připomínajícím logo Občanského fóra (OF) z dob po listopadu 89. Tváří se sice jako rival spolku Hnutí občanské nespokojenosti (HON), nicméně na téže stránce, kde se proti němu vymezuje, je k vidění pozvánka na demonstraci, která v režii HON proběhla (a špatně dopadla) 18. října na Staroměstském náměstí. Příznivci obou spolků jsou jako přes kopírák. Kromě menšiny oprávněně rozhořčených lidí naštvaných na vládu a její počínání, kteří si jen nedokážou vyhodnotit, ke komu se to se svými spravedlivými stížnostmi přidávají, je tam množství šiřitelů již zmíněných šílených konspiračních teorií a dezinformací. Někteří z nich je jistě rozšiřují prostě proto, že jsou ducha mdlého a všem těm blábolům o čipech v mozku, invazi amerických tanků, iluminátech či zločinném Billu Gatesovi upřímně věří. Ti by ale nedokázali zvednout během krátké doby tak mohutnou vlnu dezinfošíleností, že se samotná druhá vlna koronaviru proti ní jeví jako šplouchnutí v rybníčku.

K tomu patří i stovky facebookových účtů, mohutně šířících řeči o údajném policejním teroru na Staroměstském náměstí, o policistech údajně převlečených za agresivní hooligans, kteří prý na něčí rozkaz vyvolávali střety a útočili na vlastní kolegy z policejních sborů. Přibývají další, zdánlivě nové spolky s úplně stejnou rétorikou, navlas podobnou grafikou pozvánek na připravované demonstrace a totožnými tématy: americká vojenská invaze do ČR, čipování, policejní provokace a opakované přirovnávání k roku 1968. Současně se vymezují proti vládě, premiérovi či jednotlivým ministrům tak, že s řadou těchto výhrad a kritikou může mnoho lidí jen souhlasit. Kdokoli si ale v diskuzi dovolí namítnout něco proti dezinformačním žvástům a sdíleným hoaxům, je obratem obviněn ze sympatií k vládě, z ovcovitosti a označen za Babišova člověka.

Tak se až překvapivě snadno podařilo zdiskreditovat demonstranty z předešlých „Staromáků“, z Václaváku či z Letné. Ti „správní“ jsou teď náhle jenom ti, kteří plivou na policii, vymýšlejí si o ní lži, věří ve světové spiknutí a nájezd vojsk USA. Stále vyostřenější střet tedy teď neprobíhá mezi „vládními“ a „protivládními“, jak by dávalo smysl a jak někteří čekali, nýbrž mezi věcnými kritiky vlády a kritiky s nadstavbou maximálně nebezpečných dezinformací. Logické je ptát se cui bono, čili komu ku prospěchu, kdo na tom může mít zájem. Drobnou nápovědu může poskytnout nahlédnutí mezi členy a spolupracovníky spolku HON, pořadatele dnes už neblaze proslulé demonstrace na Staroměstském náměstí.

Namátkou: Jiří Bezák, proruský konspirátor a někdejší koordinátor Aliance národních sil (ANS) pro vystoupení z EU a NATO. – Norbert Naxera, proruský konspirátor, kandidát za Okamurovu SPD, předtím za Sládkovu SPR-RSČ. – Jiří Černohorský, prokremelský troll proslulý výtržnostmi a přestupky, zejména ničením cizího majetku, kandidoval za ANS a SPO Zemanovci. Těžce zadlužený neplatič, proti němuž je vedeno několik exekucí a jen na zdravotním pojištění dluží Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra ČR víc než 100 tisíc korun. V minulosti spolupracoval s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, s neonacisty či s Národní demokracií odsouzeného antisemity Adama B. Bartoše. – Spolupracovník televize ruské armády a ruské státní televize Žarko Jovanovič se svým videokanálem, tzv. TV Raptor. Rovněž zadlužený neplatič, od roku 2010 v insolvenci, stále dluží zhruba šest milionů korun. Za uskupení Zemanovci neúspěšně kandidoval na pražský magistrát.

Rádi s nimi budete stát v jednom šiku na náměstí?

Čím víc se budou blížit sněmovní volby, tím víc podobných rádoby líbivých spolků a rádoby statečných bojovníků proti nepravostem bude přibývat. Tím víc dezinformací budou cpát lidem do hlav. Ochotných pěšáků, od profi-trollů po užitečné hlupáky, i peněz na to jistě najdou dost. Naordinujme si tedy zdravý rozum a dostatek ověřených informací, ať nás tahle vlna smrtelného „viru“ nesmete a neutopí. To je proti ní jediné účinné očkování.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]