Vysoce postavení lidé v Kremlu jsou znepokojeni rostoucími ztrátami za Putinovy války na Ukrajině, píše americká zpravodajská společnost Bloomberg. Někteří členové ruských elit se obávají, že invaze byla katastrofální chybou. Tvrdí ale, že ruský prezident Vladimir Putin neustoupí a nehrozí mu ani ztráta jeho moci.
Podle deseti lidí přímo obeznámených se situací v Kremlu a ruské vládě byla invaze katastrofální chybou, která Rusko vrátí o několik let zpět. Všichni s novináři mluvili pod podmínkou zachování anonymity, protože se obávají odplaty. Jedná se ale o vysoké činovníky v ruské vládě a ve státem řízených podnicích.
Šance, že by ruský prezident změnil kurz nebo že by se mu Rusové postavili na odpor, jsou podle nich velice malé. Prezident Vladimir Putin je prý navíc stále více závislý na zužujícím se okruhu poradců a odmítá varování ostatních představitelů před ochromujícími ekonomickými a politickými dopady války.
Někteří z insiderů, kteří s redakcí Bloombergu mluvili, také uvedli, že se čím dál více obávají toho, že pokud by Putin čelil neúspěchu v kampani, kterou považuje za svou historickou misi, mohl by se odhodlat k použití jaderných zbraní. Stejné obavy mají i představitelé amerických zpravodajských služeb.
Dopad sankcí bude zničující a vymaže dvě desetiletí růstu
Je jisté, že podpora Putinovy války zůstává hluboká napříč velkou částí ruských elit. Mnozí na veřejnosti i v soukromí přijímají kremelský narativ, že konflikt se Západem je nevyhnutelný. Přesto stále více vysoce postavených osob začíná věřit, že Putinovo odhodlání pokračovat v invazi odsoudí Rusko k dlouholeté izolaci a zvýšenému napětí, které ochromí jeho ekonomiku, ohrozí jeho bezpečnost a vyčerpá jeho globální vliv.
Vysocí úředníci se prý snažili prezidentovi vysvětlit, že ekonomický dopad sankcí bude zničující a vymaže dvě desetiletí růstu a vyšší životní úrovně, které Putin zajistil během své vlády. „Putin tato varování smetl ze stolu s tím, že Rusko sice zaplatí obrovskou cenu, ale Západ mu nedal jinou možnost než válku,“ uvedli vysoce postavení lidé ruské vlády. Putin je podle nich také odhodlán pokračovat v dalších bojích.
Vladimir Putin se podle výpovědí lidí obeznámených s fungováním Kremlu obklopuje jen těmi nejbližšími lidmi. Rozhodnutí o invazi na Ukrajinu prý přijal s jen pár poradci včetně ministra obrany Sergeje Šojgu, náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova a tajemníka ruské bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa.
S Kremlem se kvůli invazi zatím veřejně rozešel pouze jeden vysoký úředník – nepopulární architekt privatizace v 90. letech Anatolij Čubajs, který Rusko opustil. Ostatním, kteří chtěli odejít, bylo podle vysoce postavených úředníků řečeno, že musí zůstat, aby pomohli zvládnout ekonomické důsledky.