Irácká státní televize: Zabit muž číslo 2 Islámského státu a bývalý Husajnův rozvědčík

Eric Drooker

Irácká státní televize před chvílí ohlásila výrazný úspěch v boji proti teroristům. Oznámila, že byl zabit muž číslo dva teroristické organizace Islámský stát (IS) Ajád Hamíd Džumajlí. V době vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna (socialistická panarabská strana) působil v rozvědce v oblasti města Fallúdža.

V IS podléhal tento bývalý baasista vůdci abú Bakrovi Bagdádímu a měl na starosti bezpečnostní agendu jak v Iráku, tak v Sýrii. Islámský stát je pokračovatelem irácké odnože teroristické organizace al-Káida hlásící se k nebezpečnému výkladu sunnitského islámu. Působila zde již za diktátora Husajna, kdy budovala továrnu na jedy a organizovala výcvikové tábory pro teroristy.

Irácká tajná služba, o jejímž prohlášení televize informovala, uvedla, že Džumajlí byl zabit při náletu poblíž syrské hranice v provincii Anbár. Kromě něj při akci zemřeli další dva členové Islámského státu.

IS přichází o svou iráckou baštu, kde proti němu od loňského října bojuje irácká armáda a její spojenci. Boje se nyní soustředily do západní části města. Mosul (obdobně jako kdysi těžce osvobozovaná Fallúdža) padl do rukou teroristů v důsledku rozhodnutí Baracka Obamy (levicová Demokratická strana) o odchodu americké armády z Iráku. Před časem hrozilo ze strany teroristů dokonce protržení obří přehrady nad městem.

Právě v Mosulu Bagdádí v roce 2014 vyhlásil chalífát. Podle americké i irácké armády špičky IS z města uprchly. Bagdádí se podle těchto zdrojů zřejmě skrývá mezi sunnitskými vesničany v pouštní oblasti u syrské hranice. Zatím poslední zpráva o něm je datovaná 13. únorem, kdy irácké stíhačky bombardovaly dům v západním Iráku, kde měl být vůdce IS s dalšími veliteli. Bagdádí ale využívá několika kurýrů a při přesunech mění automobily, takže podle amerických zdrojů je těžké ho dopadnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]