Írán přiznal, že Moskvě dodal bezpilotní drony, které ruská armáda použila při útocích na ukrajinská města

Sebevražedné íránské drony Shahed-136 (wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Sebevražedné íránské drony Shahed-136 | FOTO: wikimedia, CC BY-SA 4.0

Írán v sobotu přiznal, že Moskvě dodal bezpilotní letouny, které ruská armáda použila při útocích na ukrajinská města v posledních týdnech, píše agentura Reuters. Drony ale prý byly dodány ještě před začátkem války v druhém největším státě Evropy.

„Část týkající se dronů je pravdivá a my jsme Rusku poskytli malý počet dronů několik měsíců před válkou na Ukrajině,“ uvedl podle Reuters íránský ministr zahraničí Hosejn Amirabdollahian. Zároveň také popřel, že by jeho země pokračovala v dodávkách dronů do Ruska.

()

V posledních týdnech Ukrajina hlásila nárůst útoků bezpilotních dronů na civilní infrastrukturu, elektrárny a přehrady za použití letounů Shahed-136 íránské výroby. Rusko jejich použití ale popírá. Podle dvou vysokých íránských představitelů a diplomatů minulý měsíc jejich země slíbila Rusku kromě většího počtu bezpilotních letounů poskytnout i rakety země-země.

Írán a Kyjev se před dvěma týdny dohodly, že o obviněních z použití bezpilotních dronů na bojišti budou jednat. Na schůzku se ale ukrajinská strana nedostavila. „Dohodli jsme se s ukrajinským ministrem zahraničí, aby nám poskytl dokumenty, které má k dispozici, že Rusko použilo na Ukrajině íránské bezpilotní letouny,“ uvedl Amirabdollahian s tím, že ukrajinská delegace se na poslední chvíli z plánované schůzky stáhla.

Evropská unie minulý měsíc odsouhlasila nové sankce vůči Íránu kvůli jeho dodávkám dronů do Ruska a Velká Británie uvalila sankce na tři íránské vojenské představitele a výrobce obranných zařízení za dodávky dronů Rusku k útokům na civilní a infrastrukturní cíle na Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články