Írán se s Ruskem dohodl na výrobě dronů na jeho území

Zbytky íránského dronu s ruskými nápisy na Ukrajině. (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0/Mil.gov.ua)

Zbytky íránského dronu s ruskými nápisy na Ukrajině. | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0/Mil.gov.ua

Írán se s Moskvou dohodl na výrobě bezpilotních prostředků na ruském území. Začít by mohla do několika měsíců, píše deník The Washington Post s odkazem na zdroje z tajných služeb. Rusko podle západních rozvědek nasadilo na Ukrajině už zhruba 400 bezpilotních prostředků íránské výroby.

Podle zdrojů amerického listu se Moskva a Teherán dohodly na transferu technologií a zahájení výroby na ruském území na začátku listopadu. Dohoda předpokládá, že do Íránu odcestují ruští specialisté, aby zajistili logistiku přepravy strojů a technologií. Zajištění výroby na vlastním území by Rusku mělo pomoci získat velký počet relativně levných a účinných dronů.

„Pokračuje to rychle, od přijetí rozhodnutí po jeho realizaci,“ řekl o dohodě jeden ze zdrojů listu The Washington Post.

Podle rozvědek Rusko použilo na Ukrajině již okolo 400 bezpilotních prostředků íránské výroby. Drony slouží Moskvě jako náhrada za přesně naváděnou munici. Podle západních zemí bezpilotní prostředky ruská armáda používá například při útocích na ukrajinská města či energetický sektor napadené země.

Moskva použití dronů nekomentuje. Írán přiznal jejich dodávky před začátkem konfliktu na Ukrajině. Teherán za dodávky těchto zbraní ostře kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého se Írán stává komplicem ruských teroristických činů proti ukrajinskému obyvatelstvu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články