Íránci čelí koronaviru pitím zakázaného alkoholu. Mnoho se jich už otrávilo

Ilustrační foto (youtube)

Ilustrační foto | FOTO: youtube

Dvacet sedm lidí zemřelo na otravu metanolem v Íránu. Uvěřili zprávám, že pití alkoholu, které je v zemi nezákonné, může pomoci vyléčit infekci koronavirem.

Írán je nemocí značně postižen, je na tom nejhůře po Číně, kde se koronavirus objevil. Dvacet lidí teď zemřelo v jihozápadní provincii Chúzistán a sedm v severní oblasti Alborz po konzumaci pašovaného alkoholu. Uvádí to agentura IRNA.

Místní média pravidelně informují o smrtelných případech otravy, které má na svědomí pašovaný alkohol.

Mluvčí lékařské fakulty v Ahvazu, hlavním městě Chúzistánu, sdělil, že po otravě alkoholem tam bylo hospitalizováno 218 lidí.

Otravy byly způsobeny tím, že lidé uvěřili zvěstem o léčivých účincích alkoholu při onemocnění koronavirem. O této metodě se dočetli na internetu. Arabský web alaraby.co.uk sděluje to, co na Západě celkem dobře víme, že totiž při požití ve větším množství může metanol způsobit slepotu, poškození jater a smrt.

Konzumace alkoholu je v Íránu zakázána od islámské revoluce v roce 1979, ovšem pašování alkoholu se v zemi stále šíří.

Muslimům je zakázáno konzumovat alkohol a těm, kdo jsou přistiženi a zatčeni, mohou být uloženy tresty odnětí svobody i veřejné bičování.

V loňském roce íránský politik a aktivista Mostafa Tajzadeh, bývalý úředník, který pracoval v administrativě prezidenta Chatámího a také si z politických důvodů odseděl nějakou dobu ve vězení, naléhal na vládu, aby přehodnotila zákaz konzumace alkoholu. Uvedl, že přísná omezení mají za následek smrt lidí.

V říjnu 2018 íránské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že po vypití kontaminovaného alkoholu zemřelo 84 lidí.

„Někteří byli kvůli tomu zatčeni a lidé by měli vědět, že i alkohol zabalený v zahraničních obalech může být padělaný,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva Iraj Harirchi.

Potvrdil také, že kvůli otravě alkoholem bylo léčeno 959 lidí, dalších 305 bylo hospitalizováno s poškozením ledvin a 27 utrpělo poškození očí.

Aktivista Tajzadeh se obává, že ještě další lidé oslepnou nebo se dostanou do kómatu, než si Islámská republika uvědomí, že zákaz není účinný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]