Íránci raketou trefili vlastní loď. Zemřelo 19 mučedníků, sdělila armáda

Íránská loď odpalující střelu. Ilustrační foto. (youtube)

Íránská loď odpalující střelu. Ilustrační foto. | FOTO: youtube

Íránská armáda v pondělí oznámila, že 19 lidí bylo zabito při „nehodě“, když byla válečná loď zasažena „přátelskou palbou“ během cvičení v Ománském zálivu.

„V neděli odpoledne, během cvičení několika námořních lodí ve vodách u (přístavů) Jask a Chabahar, měla lehká podpůrná loď Konarak nehodu,“ uvedla armáda na svých webových stránkách. „Počet mučedníků této nehody je 19 a 15 lidí bylo zraněno.“ Plavidlo bylo pak odtaženo ke břehu.

Přístav Jask se nachází asi 1270 km jihovýchodně od Teheránu.

Místní média již dříve informovala o tom, že íránské námořní plavidlo omylem zasáhlo další íránskou loď raketou a že nejméně 40 lidí bylo zabito nebo je pohřešováno. Íránské námořnictvo však nejdříve tvrdilo, že byla zabita jen jedna osoba a několik zraněno, ale číslo bylo později upraveno.

Petr Pavel (Roman Černý)

Zasažené plavidlo, dlouhé 47 metrů, bylo nizozemského původu a loď byla přestavěna, aby mohla nést rakety Byla v provozu od roku 1988 a posádku tvořilo 20 osob.

Vojenský analytik Reed Foster z agentury Jane’s, zabývající se armádními záležitostmi a národní bezpečností, řekl, že ačkoli ztráta lodi pravděpodobně íránské námořnictvo příliš nezasáhne, budou její opravy „pravděpodobně trvat roky, než se zase dostane do služby“. Íránské námořnictvo se bude muset spolehnout na domácí produkci.

Tato nehoda ještě více poškodila důvěryhodnost íránské armády, uvedl Reed s tím, že „jde o druhý významný incident za méně než půl roku, kdy chyba v cílení raket vedla k významné ztrátě na životech“.

Naráží na to, že Írán nakonec musel přiznat, že omylem sestřelil ukrajinské dopravní letadlo, které odstartovalo z Teheránu 8. ledna, přičemž všichni cestující zahynuli. Bylo to v době rostoucího napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Íránská armáda je představována jako štít proti nepřátelům islámské revoluce a ztráta prestiže kvůli vlastním selháním pro ni musí být značně bolestná.

(Zdroj: thenational.ae)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]