Íránský činitel tvrdí, že koronavirus by mohl být americkou zbraní

Husajn Salámí. (youtube/MEMRI TV Videos)

Husajn Salámí. | FOTO: youtube/MEMRI TV Videos

Vysoký íránský vojenský činitel šíří konspirační teorii týkající se koronaviru. Virus zatím podle tamních úřadů zabil více než 100 lidí, a to včetně poradce nejvyššího íránského vůdce. Podle oficiálních údajů se jím nakazilo více než 3500 Íránců.

Husajn Salámí, velitel íránských islámských revolučního gard (IRGC), tvrdil 5. března, že koronavirus by mohl být americkou biologickou zbraní. Má tak opačný názor než odborníci, podle kterých neexistuje důkaz, že by virus byl vytvořen člověkem.

„Dnes je země zapojena do biologické bitvy,“ citoval Salámí polooficiální zpravodajskou agenturu ISNA. „Zvítězíme v boji s tímto virem, jenž může být produktem amerického biologického útoku, který se nejdříve rozšířil v Číně a potom ve zbytku světa.“ Dodal, že „Amerika by měla vědět, že pokud to provedla, tak se jí to vrátí“.

Neposkytl ale na podporu svého tvrzení žádný důkaz. Salámí také uvedl, že Írán koronavirus zadrží, „i kdyby to nebyla americká práce“.

Minulý měsíc američtí činitelé uvedli, že na sociálních sítích spojených s Ruskem se objevují nepodložená tvrzení, že za vypuknutím epidemie stojí Washington.

Spojené státy patří mezi více než 80 zemí postižených epidemií koronaviru, který už infikoval přes 95 000 lidí na celém světě. Ve Spojených státech doposud zemřelo 11 lidí a do 5. března bylo zjištěno více než 200 pozitivních nálezů.

Propuknutí nákazy vedlo k šíření konspiračních teorií na sociálních médiích a na zpravodajských serverech. K těm patří i tvrzení, že virus pochází z laboratoře spojené s čínským programem biologické války.

Odborníci opakovaně tvrdí, že neexistuje žádný náznak, že by koronavirus mohl být vytvořen člověkem. „Na základě genomu a vlastností viru neexistuje žádný náznak toho, že se jedná o virus vytvořený pomocí genetického inženýrství,“ řekl 29. ledna pro The Washington Post Richard Ebright, profesor chemické biologie na Rutgers University.

Írán a Itálie mají nejvyšší počet obětí koronaviru mimo Čínu, kde se virus objevil v prosinci.

Na koronavirus v současné době umírá v průměru 3,4 procenta nakažených, přičemž mnohem více ohrožuje na životě starší lidi a ty, kdo mají další zdravotní problémy.

K pozitivně testovaným patří v Íránu viceprezident Masumeh Ebtekar, náměstek ministra zdravotnictví Iraj Harirchi a více než 20 poslanců. Mohammad Mirmohammadi, poradce nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, na tuto nemoc zemřel.

(Zdroj: RFE/RL)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]