Íránský satelit měl vysílat obraz Solejmáního. Daleko nedoletěl

youtube

Tady ještě reportér jásá, jak všechno hezky probíhá. | FOTO: youtube

Neúspěchy ke kosmickému programu patří a velmoci o tom vědí své. Když se to ale přežene s propagandou, je výsledek zcela kontraproduktivní. Teď to zažívá Írán. Jeho satelit se nedostal na oběžnou dráhu, a teď se to velmi obtížně prodává jako úspěch.

Na start íránského devadesátikilogramového satelitu se čekalo s napětím nejen z vědeckých, ale také propagandistických důvodů. Družice měla vysílat obraz generála Solejmáního. Tohoto muže Američané zlikvidovali při atentátu za jeho cesty do Iráku, což íránský režim velmi pobouřilo. Přístroj měla vynést raketa Simorgh (Safir 2).

Kromě této vznešené mise měl být jinak satelit oficiálně určen k vyhledávání nalezišť ropy a dalších přírodních zdrojů a monitorování přírodních katastrof. Mnozí pozorovatelé tvrdí, že civilní kosmický program je pro Írán jen zástěrka pro vývoj raket dlouhého doletu, které by bylo možno využít pro vojenské účely, což ovšem Teherán popírá. Zatím to ale vypadá, že režim raketu nemůže využít pro žádné účely. Satelit se s její pomocí na oběžnou dráhu vůbec nedostal. Nezískal potřebnou rychlost.

Představitel ministerstva obrany vyhlásil v íránské státní televizi, že satelit byl vyslán úspěšně. „Dosáhli jsme většiny našich cílů… ale Zafar nedosáhl oběžné dráhy, jak bylo plánováno.“

To je pochopitelně u satelitu trochu problém, a ne malý. Jaksi z definice se očekává, že bude kolem Země obíhat. Pak by tedy bylo zajímavé vědět, co byla ta „většina splněných cílů“, když přístroj celkem nikam nedoletěl.

Ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí na Twitteru napsal: „Dnes selhalo vypuštění satelitu Zafar. Jako u mnoha vědeckých projektů, došlo k selhání. FALCON 9, Juno II, ATLAS, PROTON M, ANTARES jsou jen několik málo příkladů amerických selhání. Jsme ale NEZASTAVITELNÍ!“ A bude prý více velkolepých íránských satelitů. Potíž je v tom, že ty americké rakety nakonec létají, zatímco Íránci mají už několikátý neúspěšný pokus za sebou. A raketa Proton M není americká, ale ruská. Někdo by to měl ministrovi říct.

Na Twitteru se už Íránci ministrovi posmívají. Píší tam, že selhal celý režim, a nejen satelit, sdílejí tam video z filmu Borat, kde je diktátor s modýlkem své rakety, je tam GIF, kde obézní žena odpaluje muže do vesmíru z pružinové houpačky, a k tomu je připojena rada, že tohle by mohlo fungovat. Další uživatel připsal, že možná ostatním taky padají rakety, ale nemají každý den dražší automobily a jídlo. Nechybí ani záběry údajného nového íránského letadla s technologií stealth, které bylo představeno v roce 2013, ale jednalo se zjevně jen o maketu, která by sotva byla schopna pohybu vlastní silou, natož létání.

Jméno Zafar znamená „Vítězství“. Zdá se, že zatím jsou tady na vítězné cestě íránské islámské revoluce ještě jisté rezervy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner