Teroristické skupiny si nesmíme představovat jako party pologramotných vousáčů, kteří znají jen kalašnikov, trhaviny a islamistické brožurky. Jejich vůdci dobře vědí, jak funguje mediální svět v roce 2019 a pokoušejí se získat na svou stranu děti a mladé lidi. Cílem jsou tedy ti, kteří tráví hodně času na sociálních sítích. Propagandisté tak využívají zálibu mladých v aktuálních debatách, komiksech a počítačových hrách.
Jak uvádí server Spiegel.de, byla nyní na Aufklärungsstelle Jugendschutz.net vydána zpráva, která varuje před islamistickou teroristickou propagandou na sociálních sítích. Ta je velmi rozšířená a to navzdory různým protiopatřením ze strany firem jako je Facebook.
„Pro islamistické aktéry jsou Instagram, YouTube a Telegram ideální oblastí náboru,“ říká Stefan Glaser, ředitel Jugendschutz.net. V poslední době lze sledovat jistý pokles nabídek, které by mohly mít za následek trestné činy, ale rizikový potenciál pro mladého uživatele se prý nezmenšil. Jde o to, že využívání těchto služeb je součástí každodenního života dětí a dospívajících a s čím přicházejí do kontaktu ,se děje mimo dohled jejich rodičů.
Islamisté jsou aktivní na mnoha platformách sociálních médií a oslovují děti a mladistvé tam, kde prožívají své životy a cítí se tam doma. Aby jejich propaganda byla účinná, zabývají se „náboráři“ současnými diskusemi a kulturními jevy zajímavými pro mládež. „Půjčují“ si například prvky z komiksů, třeba logo amerického akčního filmu „Marvel’s The Avengers: Infinity War“ bylo přepracováno tak, aby sloužilo podpoře „kalifátu“.
Podle cílových skupin videa a obrázky ukazují mladé muže nebo mladé ženy. Islamisté na internetu apelují na cit pro spravedlnost a tváří se, že odmítají rasismus a diskriminaci. Cílem je ale budování nenávisti vůči společnosti a k tomu se dá využít třeba debata o údajně hrozícím zákazu nošení šátků v Německu, nebo rasistické projevy vůči sportovcům cizího původu. Šíří se také konspirační teorie ohledně teroristických útoků. Poté, co byl po útoku na vánoční trh ve Štrasburku v roce 2018 pachatel zastřelen, islamisté na sociálních médiích šířili pověst, že atentát byl zinscenován, aby odvedl pozornost od protestů žlutých vest ve Francii a očernil se islám.
Celkem Jugendschutz.net vyhodnotila 19 200 online nabídek s islamistickým obsahem. V 649 příspěvcích v sociálních médiích bylo doloženo celkem 872 porušení předpisů na ochranu mládeže. Ve více než polovině případů lze najít známky činnosti neústavních organizací, jako je Islámský stát.
Platforma Jugendschutz.net se sociálními sítěmi spolupracuje a značnou část extremistického obshu tohoto původu se daří odstranit. Nejspíš ale můžeme čekat, že teroristé po ztrátě reálného území mohou aktivizovat své úsilí v kyberprostoru.