Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za útok v Nice

– Islámský stát se dnes přihlásil k odpovědnosti za útok ve francouzském přístavním městě Nice, při němž řidič kamionu zabil na promenádě ve čtvrtek večer během oslav státního svátku nejméně 84 lidí a přes 200 zranil. Uvedla to agentura Amak napojená na islamisty.

Pachatelem útoku byl jednatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel původem z Tuniska, který žil legálně v Nice. O jeho napojení na islamisty zatím nebylo nic známo. V hledáčku zpravodajských služeb nebyl, jeho trestní rejstřík zahrnoval pouze drobnou kriminalitu. Pařížský prokurátor nicméně v pátek upozornil, že způsob provedení útoku odpovídal instrukcím, které bojovníkům opakovaně dávali představitelé džihádistů.

Francouzská policie také zadržela čtyři muže z okruhu Bouhlela a umístila je do vazby, uvedla agentura AFP. Jeden byl zatčen v pátek, další tři dnes ráno. Ve vazbě stále zůstává Bouhlelova bývalá manželka, která byla zadržena také v pátek. Úřad pařížského prokurátora dnes dopoledne potvrdil, že v souvislost s masakrem drží policie v cele pět lidí.


Útočník z Nice byl bojovníkem Islámského státu, píše Amak

Islámský stát (IS) tvrdí, že řidič, který ve čtvrtek spáchal teroristický útok ve francouzském přístavním městě Nice, při němž zabil na promenádě během oslav státního svátku nejméně 84 lidí, patřil mezi jeho bojovníky. S odvoláním na svůj bezpečnostní zdroj to uvedla tisková agentura Amak, která je napojena na radikály z IS

„Autor operace… provedené v Nice ve Francii, byl bojovník Islámského státu. Operaci provedl jako odpověď na výzvu, aby se cílem stali příslušníci zemí koalice, která bojuje proti IS,“ cituje Amak svůj zdroj.

V prohlášení není uvedeno jméno útočníka, upozornila agentura AP. Formulace prohlášení podle ní vzbuzují dojem, že atentátník možná jednal na vlastní pěst. Dle prohlášení „vyslyšel výzvu“ k útokům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner