Islámský stát zaútočil v Mosulu chemickými zbraněmi, tvrdí Červený kříž

V západní části Mosulu stále pokračují boje mezi iráckými vládními jednotkami a radikály z organizace Islámský stát. Ti jsou momentálně v silné defenzivě, a tak pravděpodobně přistoupili k útoku chemickými zbraněmi. Informace o podezření na možný chemický útok přinesl Mezinárodní výbor Červeného kříže a server CNN.

Po útoku na Mosul bylo zraněno nejméně dvanáct lidí včetně pěti dětí. „Všichni pacienti byli převezeni do nemocnice v nedalekém Irbílu, kde byli ošetřeni s klinickými příznaky, které odpovídají použití chemických zbraní,“ řekl pro CNN Regionální ředitel Červeného kříže Robert Mardini.

Mardini následně dodal, že užití chemických zbraní je podle mezinárodního humanitárního práva absolutně zakázáno: „Jsme hluboce znepokojeni tím, co naši kolegové viděli, a důrazně odsuzujeme jakékoliv použití chemických zbraní, kteroukoli stranou a kdekoli.“

Možný chemický útok potvrdil i ředitel nemocnice v Irbílu Lawan Miwan, který pro CNN uvedl, že jeho nemocnice přijala pacienty s příznaky, které odpovídají použití chemických zbraní. Tedy s puchýři, kašlem, zvracením.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner