Islámský stát zveřejnil video zachycující vraždu ruského agenta

FORUM 24

Skupina Islámský stát (IS) zveřejnila video, které podle radikálů zachycuje vraždu ruského rukojmího, zajatého v Sýrii. Autenticitu nahrávky podle agentury Reuters zatím nebylo možné ověřit. Ruské ministerstvo obrany ale popřelo, že by někdo z jeho příslušníků byl zajat a navíc usmrcen.

Dvanáctiminutový záznam je doplněn komentářem v ruštině. Klečící muž v černém oblečení na něm vyzývá ruské agenty, aby se vzdali. Na dalším záběru je podle Reuters vidět muže, jak klečícímu uřízne hlavu. Podle komentáře jde o ruského tajného agenta Jevgenije Petrenka, který byl zajat v Sýrii.

Ruské ministerstvo obrany informaci ověřilo a agenturní zprávu popřelo. „Všichni členové ozbrojených sil ruské armády nasazení v Sýrii jsou naživu a zdraví a jako členové svých jednotek plní úkoly v boji proti mezinárodnímu terorismu,“ uvádí se v prohlášení ministerstva, které také kritizuje práci sdělovacích prostředků.

Hlas, který video doprovází v pozadí, říká: „Tento idiot věřil slibům své vlády, která tvrdila, že v případě zajetí bude osvobozen.“ Rukojmí je podle nahrávky ruský agent, který se infiltroval do IS a jehož úkolem bylo získávat informace hlavně o vojenském veliteli IS Umarovi Šíšánímu. Jeho smrt Pentagon oznámil už loni v březnu a agentura Amak, napojená na IS, ji potvrdila o několik měsíců později.

Z nahrávky není jasné, kdy byl rukojmí zavražděn. Na video upozornila americká monitorovací služba SITE, podle níž bylo video natočeno v syrské Rakce, což je v Sýrii hlavní stan IS.

Ruský senátor Viktor Ozerov, jehož citoval Reuters, řekl, že i kdyby nahrávka byla podvrh, neměla by zůstat bez odezvy. „Jestli se to stalo, zaplatí za to pekelně,“ řekl.

Agentura Reuters upozornila, že se video objevilo v den, kdy se v Rusku konají oslavy konce druhé světové války.

Rusko podporuje syrský režim a od roku 2015 bojuje v syrské válce na straně syrské armády. Podle jeho ministerstva obrany od zapojení ruské armády do bojů v Sýrii přišlo o život na 30 ruských vojáků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner