Itálie má první premiérku, do rukou prezidenta složila přísahu Giorgia Meloniová

Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová (Profimedia)

Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová | FOTO: Profimedia

V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní složili přísahu i zbývající ministři její vlády. Informují o tom tiskové agentury.

Politička, jejíž strana vyhrála zářijové volby, v pátek 21. října od prezidenta přijala pověření a v rozporu se zvyklostmi rovnou předložila seznam ministrů. Vládu vytvořily strany pravicového bloku, který má v parlamentu pohodlnou většinu. Kabinet bude mít kromě premiérky 24 členů. Nová vláda poprvé zasedne v neděli v poledne a podle tisku požádá příští týden o důvěru ve sněmovně i senátu.

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" (FORUM 24)

Přísahu složilo devět ministrů ze strany Meloniové, pět ministrů ze strany Vzhůru, Itálie (FI) čtyřnásobného premiéra Silvia Berlusconiho a dalších pět ministrů strany Liga (L), z toho šest žen. Pět ministrů jsou nepolitičtí odborníci. Ceremoniálu v Kvirinálském paláci přihlížela i šestiletá dcera Meloniové Ginevra, kterou provázel partner 45leté političky, televizní novinář Andrea Giambruno.

Meloniové, jež je třetí nejmladší šéfkou kabinetu v historii italského republikánského zřízení, už pogratulovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Jedná se o 68. vládu v pořadí od vzniku republiky v roce 1946.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články