Do hašení požáru v Českém Švýcarsku se ve čtvrtek zapojily dva italské letouny Canadair. Vodu nabírají v jezeře Milada u Ústí nad Labem. Koupání a veškeré další aktivity jsou ode dneška až do odvolání zakázané. Pomoc s hašením požáru v národním parku pošle i Slovensko.
Italské letouny pojmou přes šest tisíc litrů vody. Létat budou nad hranicí s Německem, řekl v České televizi styčný důstojník Petr Vodička. Průzkumný let včetně pokusného náletu nad jezero Milada provedly ve středu. Jezero je od Českého Švýcarska vzdálené asi 30 kilometrů, let trvá 12 minut.
Itálie patří spolu se Španělskem a Řeckem k největším provozovatelům Canadairů v Evropě. K dispozici jich má téměř dvacet. Nyní je to poprvé, kdy letouny zasahují v Česku.
Kromě letadel Canadair pomáhá požár hasit sedm vrtulníků a dvě letadla. Nasazeno je 80 jednotek, tedy asi 450 hasičů. Doufají, že se jim ve čtvrtek podaří uhasit část požáru nad domy v Hřensku. Nikdo z hasičů se zatím vážně nezranil.
Slovensko vyšle na pomoc s hašením požáru 30 příslušníků ozbrojených sil s vrtulníkem UH-60M Blackhawk, který je vybaven hasicím modulem. Ve čtvrtek o tom měla rozhodnout slovenská vláda na mimořádném zasedání.
Na území Českého Švýcarska hoří od neděle, zasaženo je přibližně 1000 hektarů. Požár se daří držet na úrovni Hlubokého dolu, Mezné a Mezní louky. Podle šéfa hasičů Ústeckého kraje Romana Vyskočila se v noci dostal k zámečku u Vysoké Lípy, kde se ho hasičům podařilo zastavit.
Vyskočil odmítl, že by po začátku požáru v neděli situaci podcenili. „Já si nemyslím, že by na začátku bylo podcenění situace. Byl to standardní požár, byly povolávané jednotky dle poplachových plánů. Celý zásah nám komplikovalo dlouhodobé sucho, velké množství hořlavého materiálu v této oblasti, kterou nechával národní park přírodě. Jsou tam cesty, které se neudržují. Silný vítr, který se měnil, pak roznášel požár na několik dalších samostatných ohnisek ve složitém nepřístupném terénu,“ sdělil novinářům.