Italské noviny kritizují ruskou pomoc. Moskva sdělila: Kopete si vlastní hrob

youtube

Nabídka prezidenta Vladimira Putina na pomoc Itálii v boji proti šíření epidemie koronaviru vedla nakonec k ostré hádce poté, co média zpochybnila upřímnost a nezištnost ruské iniciativy.

Zatímco italská vláda pomoc uvítala, ruské ministerstvo obrany se cítí pobouřeno, protože významný deník La Stampa napsal, že většina z pomoci byla k ničemu a že někteří vojenští zaměstnanci vyslaní Ruskem byli špioni. Moskva sdělila, že si noviny La Stampa „kopou vlastní hrob“ rusofobními fake news.

Putinova akce s pomocí se odehrála v atmosféře, kdy země má vysoká čísla úmrtnosti na koronavirus, italské nemocnice se potýkají s vážnými problémy a propukalo rozhořčení vůči partnerům z Evropské unie kvůli omezení vývozu zdravotnického materiálu. To otevřelo dveře pro akce Číny a Ruska.

Pomoc – vybavená nálepkami s nápisem „Z Ruska s láskou“ – podle italské vlády zahrnuje lékaře, sestry, dezinfekční týmy a vybavení, jako jsou plicní ventilátory a osobní ochranné prostředky. Rusko říká, že pomáhá personálu v nemocnici se 142 lůžky poblíž severoitalského města Bergamo, kde bylo první centrum epidemie.

Pavel Hofman

„Naše země může být jen vděčná“ za solidaritu mnoha zemí, včetně Ruska, uvedla v pátek italská ministerstva obrany a zahraničí ve společném prohlášení. Ministerstva ale odsoudila „nevhodný tón určitých projevů“ ze strany ruského ministerstva obrany, pokud jde o prezentaci pomoci a vyjadřování v italských médiích.

Maurizio Molinari, šéfredaktor deníku La Stampa, který je vlastněn italskou rodinou Agnelliů, uvedl v online odpovědi, že byl zarmoucen „očividným ignorováním“ svobody tisku, která se projevuje v „urážkách“ ze strany ruského mluvčího.

Server Bloomberg píše, že Putinova oportunistická diplomacie navazuje na déletrvající snahu některých úředníků v Římě, kteří patří k největším zastáncům sblížení s Moskvou v zemích Evropské unie a NATO. Geopolitičtí rivalové se snaží podkopat jednotu EU a Itálie je tu slabým článkem. Mnozí z italských voličů obviňují společnou měnu euro za desetiletí hospodářské malátnosti země a mají sklon podporovat populistické a euroskeptické strany.

Je to také příležitost pro Putina, aby ukázal globální význam Ruska svému domácímu publiku. Reportáž ve státní televizi poté, co Rusové v březnu dorazili do Itálie, ukazovala vojenská vozidla s vlajícími ruskými vlajkami na italských silnicích.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov obvinil La Stampu ve svém příspěvku na Facebooku z toho, že chce „diskreditovat ruskou misi“, že tyto noviny „podněcují rusofobické fake news hodné studené války“ a „kopají si vlastní hrob“.

La Stampa zveřejnila články, podle kterých je ruský materiál z 80 procent zbytečný. Zatímco Čína a další země posílaly obličejové masky a plicní ventilátory, Rusko poslalo zařízení používané k boji proti bakteriologickým zbraním, jako jsou polní laboratoře. Podle deníku byli ruští odborníci nasazeni v oblasti kolem Bergama, aniž by o tom byly informovány italské úřady, a ve vojenském personálu byli i příslušníci rozvědky.

(Zdroj: Bloomberg.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner