Ústavní soud svým rozhodnutím ohledně volebního zákona zvýšil riziko možného rozpadu koalic, které se vytvořily před volbami do poslanecké sněmovny. Koalice Pirátů a hnutí STAN a koalice SPOLU složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 si přitom vedou velmi dobře i podle posledního průzkumu agentury Median, podle kterého by obsadily druhé a třetí místo. S blížícími se volbami se ale přesto může stát, že tlak na rozbití koalic z různých důvodů bude narůstat. Určité známky toho se už objevují. Pětice opozičních stran nesmí zaváhat a kandidovat samostatně a již dnes by těmto odstředivým tendencím měla aktivně čelit.
Podle nedávného šetření agentury Median je koalice Pirátů a Starostů a nezávislých v pořadí druhá za hnutím ANO a dýchá mu na záda s preferencemi 25 procent, přičemž uskupení Andreje Babiše má náskok pouhého 1,5 procenta. Na třetím místě pak následuje koalice SPOLU s 18,5 procenta. V případě obou koalic jde ve skutečnosti o mnohem lepší výsledek, než jak se na první pohled zdá. To je třeba zdůraznit i v kontextu zásahu do volebního zákona, se kterým tento týden přišel Ústavní soud.
Je totiž nutné vzít v potaz to, že koalice ještě neměly dostatek času a příležitostí hlouběji zakotvit ve veřejném povědomí a na politické mapě jsou stále pro většinu lidí něčím hodně novým. Pokud i tak dokázaly oslovit a získat si důvěru natolik významného podílu voličů, jak uvádí zmíněný průzkum, je to skutečně velký úspěch, který je potřeba opakovaně vyzdvihovat a připomínat.
Přece jen je tomu tak, že do voleb zbývá osm měsíců a předvolební kampaň teprve začíná. Dá se tedy očekávat, že preference obou koalic budou dále narůstat spolu s tím, jak se bude rozšiřovat povědomí o jejich kandidatuře. Skutečnost je taková, že u nemalé části občanů, kteří se o politiku nezajímají do hloubky, může nakonec chvíli trvat, než se k nim informace o koalicích dostane a než si vezmou za své to, že by jednu z nich mohli volit.
Velmi důležité je ovšem to, aby se v mezičase u některých z pěti stran, které jsou do koalic zapojené, nezačalo objevovat váhání, zda je pro ně tato spolupráce výhodná i v situaci, kdy se vlivem rozhodnutí Ústavního soudu změní volební zákon, podle kterého se letošní volby do dolní komory parlamentu uskuteční.
Hrozba vycouvání z koalice
To, že nejde o planou obavu, je vidět už z vyjádření jihočeského hejtmana za ODS a svého času úřadujícího předsedy občanských demokratů Martina Kuby, který ve čtvrtečních Hospodářských novinách zpochybnil důvod další existence koalice Občanské demokratické strany, křesťanských demokratů a TOP 09. „Na výkonné radě se vždy říkalo, že spojení je výhodnější při přepočítávání, že dosáhneme více mandátů, tento hlavní argument ale nyní padá,“ prohlásil Kuba.
Dá se očekávat, že bývalý ministr průmyslu a obchodu není ve svém názoru osamocený a dříve či později se podobných vyjádření objeví více. Pokud nebudou zaznívat ve veřejném prostoru, tak určitě uvnitř stran. Nejde přitom o nic jiného než o cestu do pekel. Pokud by se stalo, že by se koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 rozpadla a jednotlivé subjekty by kandidovaly samostatně, samozřejmě by je to poškodilo minimálně u těch jejich voličů, kteří už s koaličním uskupením počítají a vkládají do něj naděje.
Působilo by to tak, že se na uvedené strany nedá spolehnout, že si ve skutečnosti nevěří a dávají přednost vlastním sobeckým zájmům před odvážným projektem, který má za cíl pomoci prosadit společné hodnoty a porazit hnutí ANO a Andreje Babiše.
Partaje by na tom byly úplně stejně jako hnutí STAN a lidovci před volbami do sněmovny v roce 2017, když jejich spolupráce rovněž zkrachovala. Tehdy na to doplatili především křesťanští demokraté, kteří z koalice vycouvali a ve výsledku dostali méně hlasů, než kdyby o společné kandidatuře se Starosty a nezávislými vůbec neuvažovali.
Společně silnější před volbami i po nich
Pravdu má bývalý předseda KDU-ČSL a TOP 09 Miroslav Kalousek, který výrok Martina Kuby na twitteru okomentoval následovně: „Koalice ‚SPOLU‘ má potenciál zvítězit ve volbách, nominovat premiéra a vrátit zemi demokratickou vládu. Začít teď nahlas besedovat o tom, zda na tomto cíli Ústavní soud něco změnil, je nejspolehlivější cesta k volební porážce všech koaličních subjektů.“
Nemá smysl řešit to navenek. Všichni zastánci koaliční spolupráce, a to nejenom v koalici SPOLU, ale i u Pirátů a hnutí STAN, musí věnovat patřičnou pozornost tomu, aby všem svým spolustraníkům, kteří začnou o koaliční spolupráci vlivem nálezu Ústavního soudu pochybovat, vysvětlili, v čem spočívá její hlavní význam. Ten zůstává stejný i po zásahu do volebního zákona.
Předseda ODS Petr Fiala ho ve zkratce pro ČTK popsal takto: „Hlavní argumenty pro sestavování koalice SPOLU byly vždy dva. První z nich: musíme zabránit propadnutí hlasů středopravých voličů. A druhý: musíme spojit politické síly napravo od středu, aby se mezi sebou neštěpily a společně přečíslily hnutí ANO. A ty stále platí,“ zdůraznil.
S tím souvisí i zmiňovaný průzkum agentury Median. Je opravdu velký rozdíl, jestli se koalice SPOLU bude moci ve volebním souboji utkat o jednu z prvních tří příček, anebo zda jednotlivé strany budou kandidovat samostatně, ale pak nejenom nebudou mít žádnou šanci umístit se na prvním či druhém místě, nýbrž se klidně může stát, že budou až za SPD Tomia Okamury na čtvrté a dalších pozicích.
Koalice “SPOLU” má potenciál zvítězit ve volbách, nominovat premiéra a vrátit zemi demokratickou vládu. Začít teď nahlas besedovat o tom, zda na tomto cíli Ústavní soud něco změnil, je nejspolehlivější cesta k volební porážce všech koaličních subjektů. https://t.co/6iPp4ONHbP
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) February 4, 2021
Pak je tady ještě jeden zásadní důvod pro koaliční spolupráci. Klíčové bude povolební vyjednávání a to, jakou sílu v něm jednotlivá uskupení budou mít. Pokud členové obou koalic nevzdají předvolební a následně především povolební spolupráci, která je o to pravděpodobnější, když se povede ta první, jejich vliv a význam bude mnohem větší, než když pojedou jen samy na sebe.
Proto Petr Fiala, Ivan Bartoš a všichni další představitelé stran tvořících obě koalice, a nejenom oni, musí udělat vše pro to, aby se koalice udržely a ani jedna z nich se nerozpadla. Hlavní práci musí odvést směrem dovnitř jednotlivých subjektů. A ta práce i zásluhou verdiktu Ústavního soudu zdaleka nekončí a naopak jí ještě přibylo.