Ivan Bartoš: Rozpuštění sněmovny je zodpovědné, neznamená přehození moci na Zemana

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš (ČTK)

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

Současná vláda Andreje Babiše nemá u opozičních demokratických stran důvěru. Neposílila ji ani rošáda sociálních demokratů na postu ministerstva zahraničí a také ukončení tolerance vlády komunisty. Započala proto debata o případném vyslovení nedůvěry vládě, nebo rozpuštění sněmovny, které by zapříčinilo předčasné volby. Piráti podle jejich předsedy Ivana Bartoše se přiklání ke druhé variantě. Potvrdil to deníku FORUM 24.

„Faktem je, že důvěru Pirátské strany tato vláda nikdy nezískala, od začátku máme celou řadu zcela zásadních výhrad proti osobě v čele kabinetu i proti politice, kterou tato vláda prosazuje,“ uvedl pro FORUM 24 předseda Pirátské strany Ivan Bartoš k debatě opozičních demokratických stran o možném vyslovení nedůvěry současné vládě hnutí ANO a ČSSD.

FORUM 24 (archiv)

„I přesto jsme v důležitých věcech vždy postupovali konstruktivně v řešení problémů lidí této země, a to jak v době před covidem, tak i v posledním roce,“ dodal.

Kdyby vláda nezískala dostatečnou podporu sněmovny a byla jí vyslovena nedůvěra, prezident Miloš Zeman by ji podle svých slov nechal v demisi dovládnout do podzimních voleb. Druhou variantou je tak vyvolání předčasných voleb, pokud by se rozpustila sněmovna.

Problémem je pouze platnost volebního zákona, který již prošel sněmovnou a nyní čeká na schválení senátu a podepsání Zemanem. Ten již sdělil, že by zákon nevetoval.

„Pokud by debatu o změně vlády jiné strany vyvolaly, je zodpovědnější a férovější postup, o kterém před médii hovořila jako o variantě strana ODS, respektive koalice SPOLU, a to případné rozpuštění sněmovny, které neznamená přehození těžiště moci na prezidenta, ale do rukou občanů,“ myslí si Bartoš.

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se momentálně zabývá variantou rozpuštění sněmovny, pro které by potřebovali 120 hlasů. Šlo by podle nich o nejlepší řešení současné situace. Podle Ústavy by rozpuštění poslanecké sněmovny znamenalo konání voleb do šedesáti dnů.

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) (ČTK)

Bartoš upozornil na zmiňovanou nutnost volebního zákona. „Nejprve je potřeba, aby právě projednávaný volební zákon prošel senátem. Naše stanovisko k případné vládní krizi bychom museli projednat na poslaneckém klubu a pak v koalici Pirátů a STAN,“ dodává.

Piráti a STAN budou o dalším postupu jednat i s koalicí SPOLU. „Po přijetí volební změn budeme připraveni zachovat se odpovědně a přijmout odpovědnost za ukončení současné vlády, která náš stát dovedla k úplnému rozkladu. Budeme se o tom samozřejmě v nejbližší době bavit i s partnery z koalice SPOLU, protože postup v této věci vyžaduje soudržnost opozičních stran,“ dodal pro FORUM 24 předseda hnutí Starostů a nezávislých Vít Rakušan, které tvoří koalici s Piráty.

„Upozorňujeme léta i na alarmující střet zájmů pana premiéra a některých ministrů. Země je nicméně v krizi, ať již zdravotní či ekonomické, a je naší naprostou prioritou pomoci občanům a ochránit je. Je proto třeba řešit primárně smysluplné návrhy, které by podpořily lidi i firmy, ne politické tahanice,“ uzavřel pirátský předseda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]