Ivan Gabal: Žádné strategické partnerství s Čínou neexistuje

Eric Drooker

Politik a poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal ve své „virtuální kanceláři“ prostřednictvím youtube videa vysvětluje, že žádná smlouva o strategickém partnerství s Čínou, o níž mluví premiér Sobotka či prezident Zeman, neexistuje. Takovou smlouvu by totiž musela ratifikovat Poslanecká sněmovna. Podle Gabala jde pouze o nějakou dohodu mezi prezidentem Zemanem a prezidentem Čínské lidové republiky.

Gabal ve svém videoblogu reaguje na zjistřenou atmosféru v české společnosti, která byla způsobena pročínským prohlášením podepsaným čtyřmi nejvyššími ústavními činiteli. V tomto prohlášení ujišťuje předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, předseda Senátu Milan Štěch, premiér Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman, že Česká republika respektuje politiku jednotné Číny.

Kritiku si ústavní činitelé vyslechli jak z řad opozičních, tak i některých koaličních politiků. Pozadu nezůstala ani občanská společnost. Místo přehodnocení tohoto pro mnohé kontroverzního a ponižujícího postoje demokratické České republiky vůči Číně došlo včera na Hradě k další schůzce ve formátu Hamáček, Štěch, Sobotka a Zeman plus ministr zahraničí Zaorálek, kde se ve svém postoji utvrdili a prohlášení uznali za správné.

Gabal podle svých slov zaznamenal mnoho dotazů na téma pročínského prohlášení i výzev, aby Poslanecká sněmovna toto prohlášení projednala a volala k zodpovědnosti ty, kteří jej podepsali. Mezi těmi, kteří poslance oslovili, byli i organizátoři Kroměřížské výzvy. Gabal také zdůraznil, že Poslanecká sněmovna neprojednala a neodsouhlasila strategické partnerství s Čínou. Domnívá se, že i kdyby se otázkou strategického partnerství s Čínou sněmovna zabývala, velmi pravděpodobně by jej nepodpořila. „Jedná se pravděpodobně pouze o nějakou smlouvu mezi českým a čínským prezidentem,“ říká Gabal.

Ve sněmovně podle něho jasně převažuje prozápadní demokratická většina, která podporuje závazky České republiky vůči Severoatlantické alianci i Evropské unii, a na strategickém partnerství s Čínou má mizivý zájem.

„To, co se odehrávalo okolo návštěvy dalajlámy v České republice, je zcela v rozporu se zahraniční politikou České republiky, jejíž těžiště leží v oblasti dodržování lidských práv, a to i směrem k zemím, které mají demokratický deficit, jako je Rusko nebo Čína. Nastal čas, abychom jako Poslanecká sněmovna připomněli jak předsedovi vlády Sobotkovi, tak prezidentu Zemanovi, aby drželi základ naší zahraniční politiky. Naše možnosti jsou omezené, ale začneme jednat,“ dodává k tomu Gabal.

Celý videoblog poslance Gabala můžete zhlédnout zde:

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články