Ivanka Trump: Tajná zbraň liberálů, nebo tvrdá podnikatelka?

Eric Drooker

Je krásná, úspěšná a respektovaná. Jedná s feministkami i ekologickými aktivisty. Ivanka Trumpová zjemňuje auru svého otce a příštího prezidenta Donalda Trumpa. Podsouvá tátovi liberální agendu, nebo chytře buduje značku svého podnikání?

Bývalý viceprezident a bojovník proti klimatické změně Al Gore nepatří mezi lidi, po jejichž přítomnosti Donald Trump horečnatě touží. Přesto se nedávno potkali v newyorské věži nového prezidenta a měli „extrémně zajímavý hovor“ o klimatické změně.

„Cesta za odhalením Trumpovy mírnější stránky, která spočívá hluboko v jeho mysli, vede možná přes jeho dceru Ivanku,“ myslí si šéfka politického zpravodajství Washington Post Juliet Eilperinová. Setkání mužů s protichůdnými názory na klima (nezapomínejme, že Trump teorii v minulosti označil za „podvrh“), totiž zařídila Ivanka. „Svého tátu tlačí, aby přijal některá stanoviska tradičně vyznávaná demokraty,“ píše Eilperinová.

Ivana Trumpová (Profimedia)

Trump svůj postoj ke klimatické změně přeci jen zmírnil. Ještě v roce 2012 napsal na Twitter, údajně v žertu, že celou teorii vymyslela Čína, aby Američanům ukradla pracovní místa ve výrobě. Minulý měsíc už listu New York Times prozradil, že bude v celé otázce zachovávat „otevřenou mysl“ a přiznal, že lidské konání může změnu klimatu ovlivňovat.

Přesto si lze těžko představit, že by zastával pozice environmentalistů, jako jsou Al Gore nebo herec Leonardo DiCaprio, se kterým nedávno také poklábosil. Donald Trump čelí kritice kvůli svému přístupu k životnímu prostředí, ale aktivisté vycítili šanci jej oslovit skrze Ivanku a jejího manžela Jareda Kushnera, kteří jsou považováni za nejméně konzervativní lidi v Trumpově okolí.

„Někdo musí nalít Trumpovi trochu rozumu do hlavy, co se týče klimatické změny,“ přitakal podobným snahám představitel Greenpeace Travis Nichols. Vůči změně Trumpovy pozice ale zůstává skeptický. „Od začátku kampaně vidíme snahu Trumpova týmu využívat Ivanku ke zjemňování jeho nejtvrdších postojů. Tohle je součást plánu.“

Eric Drooker

Trump už například jmenoval Scotta Pruitta jako šéfa Agentury pro ochranu životního prostředí. Jeden z kritiků to přirovnal k tomu, kdybyste „žháře jmenovali šéfem hasičů“. „Je skvělé, že se Ivanka s Jaredem zajímají o životní prostředí, ale dokud neurčují politiku, je to pouze odvedení pozornosti,“ říká Michael Brune, ředitel organizace na ochranu životního prostředí Sierra Club.

Feministická zástěrka?

A nejde jen o klimatickou změnu. Ivanka, kterou měl Trump s českou lyžařkou Ivanou Zelníčkovou, v létě slavně prohlásila, že její otec je „feminista“, což mnoho amerických žen považovalo za špatný vtip. Také v otázce ženských práv se Ivanka angažuje a snaží se vyvážit vystupování svého otce. Vede kampaň „Ženy, které pracují“ a svou firmu považuje za útočiště pro jejich ambice. „Chci ženy inspirovat a podpořit, aby si vytvářely životy, které milují, a které jsou výjimečné na základě jejich vlastních očekávání,“ říká.

Zatímco při lovení hlasů konzervativně smýšlejících žen sehrála Ivanka důležitou roli, levice jí nemůže přijít na jméno a feministické postoje jí nevěří. „Ivančina užitečnost jako pseudofeministického fíkového listu přes slabiny regresivních politik jejího otce se brzy ukáže v pravých barvách,“ napsal levicový list The Independent, který Trumpa dlouhodobě pranýřuje.

Mike Pence a Donald Trump (ČTK)

Ať se vám Ivanka líbí, či nikoli, vyvstává jedna důležitá otázka. Proč to všechno dělá? Je to proto, že skutečně chce být důležitou součástí politické kariéry svého otce a je horlivou zastánkyní životního prostředí a ženských práv? Nebo buduje marketingovou značku své návrhářské firmy, která cílí převážně na mladé ženy, ptá se Washington Post.

Obě motivace se nemusí vylučovat, ale je zajímavé sledovat, jak Ivanka postupně oslovuje vlivné liberály, jejichž postoje jsou často v přímém protikladu k politice jejího otce. Vzhledem k tomu, že je Ivanka úspěšná a dravá podnikatelka, ostatně nosí jméno Trumpová, je trochu naivní si myslet, že to dělá z nezištných důvodů.

Zároveň to vykresluje, jak jsou politika a obchod spojenými nádobami. Ivanka Trumpová vstupuje na dosud neprobádané pole a stane se první dcerou prezidenta, která bude hrát poradenskou roli v jeho týmu. Pro to Amerika nezná precedent. Prý už si hledá bydlení ve Washingtonu a Trump ji chce mít co nejblíže. Někteří dokonce Ivanku považují za Trumpovu „skutečnou první dámu“.

Jedno je ale jisté, znepřátelení mladých žen rozhodně není v jejím podnikatelském zájmu. A Donald Trump si znepřátelil opravdu hodně mladých žen. Mnohé z nich bojkotovali značku jeho dcery kvůli Ivančině podpoře svého otce. „Nechci to jméno ve svém šatníku,“ hřímala jedna Trumpova odpůrkyně.

Podle jednoho průzkumu vyplývá, že ženy mezi 18 a 34 lety nejsou z Ivanky dvakrát nadšené a negativní názory dokonce převyšují ty pozitivní. Jiná data ale hovoří o tom, že Ivanka zůstává mezi ženami populární navzdory vyhrocené kampani.

Stejně jako ekologové ji teď oslovují zastánci plánovaného rodičovství. Trumpova vláda je totiž proti potratům. Aktivisté doufají, že skrze Ivanku dokážou obměkčit Trumpovy tvrdé pozice. Jaký vliv ale Ivanka na otce skutečně má, zůstává otázkou. Zájem o schůzku s mladou podnikatelkou ale bude v následujících měsících enormní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]