Izrael má tajný plán na záchranu ukrajinských Židů v případě ruské invaze

Ilustrační foto (Pixabay/pixaneidel)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/pixaneidel

Izrael má tajný plán na záchranu ukrajinských Židů a jejich příbuzných v případě ruské invaze na Ukrajinu. Uvedli to podle deníku The Jerusalem Post vysocí představitelé izraelské vlády. Plán zahrnuje nejen záchranu a přesun osob do Izraele, ale i jejich dočasné ubytování. Příslušné úřady na plánu pracují již řadu týdnů, jeho podrobnosti však zatím zůstávají nejasné, píše The Jerusalem Post.

Podle vládních představitelů žije na Ukrajině zhruba 200 000 lidí, kteří mohou využít izraelského zákona, jenž zaručuje každému člověku s židovskými kořeny a členům jeho rodiny právo přijít do Izraele a získat státní občanství.

(Týdeník FORUM)

Izraelská ministryně pro imigraci Pnina Tamanová-Shataová uvedla, že není jasné, kolik ukrajinských Židů má zájem o okamžitou evakuaci. Mohou to podle ní být „desetitisíce, nebo pouze tisíce“.

Izraelský premiér Naftali Bennett dnes vyzval Izraelce k opuštění Ukrajiny. „Pojďte domů. Nepodstupujte zbytečné riziko. Nečekejte na situaci, kdy se budete opravdu chtít vrátit, ale již to nebude možné,“ prohlásil. „Projevte zodpovědnost za své životy, opusťte Ukrajinu co nejrychleji a přijďte domů,“ dodal.

Podle odhadů se na Ukrajině v současnosti nachází zhruba 10 000 až 15 000 občanů Izraele. O víkendu se z Ukrajiny uskutečnilo deset letů do Izraele, které nebyly zaplněné, a v příštím týdnu má letět dalších 32 spojů, píše The Jerusalem Post.

Bennett připustil, že zůstává nejasné, jak se situace na hranici mezi Ruskem a Ukrajinou vyvine. „Stejně jako zbytek světa doufáme, že napětí skončí bez eskalace,“ uvedl. „Naší prvořadou povinností je ale postarat se o své občany, o izraelské občany,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]