Izrael obvinil Španělsko a Belgii z podpory terorismu, a to kvůli jejich komentářům k válečné situaci v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že vyjádření španělského premiéra Pedra Sáncheze a belgického předsedy vlády Alexandera De Croa absolutně odsuzuje a podle ministra zahraničí Eliho Kohena budou oba dva pokáráni.
Izrael zaútočil na španělského a belgického premiéra za jejich komentáře k situaci v Pásmu Gazy. Páteční prohlášení španělského premiéra Pedra Sáncheze a belgického premiéra Alexandera De Croa, kteří v pátek navštívili hraniční přechod Rafah mezi Egyptem a Gazou, označil za nepravdivá a učiněná na podporu terorismu. Úřad premiéra se k nim vyjádřil prostřednictvím sociální sítě X.
„Premiér Netanjahu důrazně odsuzuje komentáře premiérů Belgie a Španělska, kteří nezohlednili plnou odpovědnost Hamásu za zločiny proti lidskosti, které spáchal: masakrování izraelských občanů a využívání Palestinců jako lidských štítů,“ uvedl.
Sánchez a De Croo společně v Rafahu na tiskové konferenci zkritizovali izraelské útoky na palestinské civilisty v Pásmu Gazy a zdůraznili potřebu větší humanitární pomoci. „Náhodné zabíjení civilistů, včetně tisícovek chlapců a děvčat, je naprosto nepřijatelné. Násilí povede jen k dalšímu násilí,“ řekl Sánchez podle zprávy španělského listu El País a dodal, že Španělsko bude otevřené jednostrannému uznání palestinského státu i v případě, že tak neučiní Evropská unie. Tím se odklonil od svého předchozího postoje, korespondujícího s jeho vládním spojencem, koalicí Sumar. „Izrael musí reagovat jinak, respektovat humanitární mezinárodní právo a dbát na životy žen a dětí,“ řekl dále španělský premiér. Dění v Gaze prý vnímá s pocitem „frustrace a nespravedlnosti“.
De Croo se vyjádřil velice podobně. Zabíjení civilistů, kterých již bylo zabito příliš mnoho, musí podle něj přestat a ničení Pásma Gazy je nepřijatelné. „Nemůžeme přijmout, že společnost je zničena tak, jako je zničena společnost Gazy,“ řekl. „Vojenská operace, kterou Izrael vede k zastavení teroristických útoků, musí respektovat mezinárodní humanitární právo,“ dodal De Croo.
Oba evropští lídři již dříve útok Hamásu na Izrael odsoudili a prosazovali právo Izraele na obranu. Zároveň ovšem zdůrazňovali potřebu humanitárního příměří, aby se zabránilo dalším vedlejším škodám a aby byl umožněn tok pomoci do Gazy.
„Řekl jsem, že humanitární pomoc neprobíhá kvůli problémům na izraelské straně – to není názor, to je fakt,“ řekl De Croo belgickému listu Le Soir po tiskové konferenci s tím, že hodlá izraelského velvyslance pozvat do Bruselu na kávu a svůj postoj tam zopakovat.
Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen si oba evropské představitele nechal předvolat a jejich výroky zkritizoval jako nepravdivé a učiněné na podporu terorismu. „Velvyslanci budou pozváni k účasti, aby byli přísně pokáráni,“ napsal Kohen a uvedl, že Izrael dodržuje mezinárodní právo, jeho země bojuje proti vražedné teroristické organizaci a premiéři ženou teroru vítr do plachet.