Izrael odsoudil Lavrovova slova o tom, že měl Hitler židovskou krev. Nové dno antisemitismu, zaznělo

Šéf izraelské diplomacie Jair Lapid (Brookings Institution / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Šéf izraelské diplomacie Jair Lapid | FOTO: Brookings Institution / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0

Šéf izraelské diplomacie Jair Lapid v pondělí odsoudil ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova za výroky, že nacistický vůdce Adolf Hitler „měl židovskou krev“ a že Židé patří mezi nejhorší antisemity. Podle The Times of Israel bude Izrael požadovat omluvu.

Lavrov se nepřijatelně na adresu Židů vyjádřil v rozhovoru pro italskou televizi, ve spojitosti s původem ukrajinského prezidenta. Podle ruského ministra židovství Volodymyra Zelenského nic nemění na tom, že invaze Putinových vojsk má za úkol „denacifikovat“ Ukrajinu. 

(Týdeník FORUM)

„Je to neodpustitelný a skandální výrok, strašný historický omyl a očekáváme omluvu,“ řekl Lapid. „Židé se při holocaustu nevraždili sami. Nejnižší formou rasismu vůči Židům je obviňovat z antisemitismu samotné Židy,“ dodal.

Lapid sdělil, že ruský velvyslanec Anatolij Viktorov bude předvolán k „ne zrovna snadnému rozhovoru“. Reagovali i další izraelští politici. „Dnes ráno bylo dosaženo nového dna antisemitismu,“ napsal na twitteru náměstek ministra zahraničí Ilan Roll. Podle jeho názoru jsou Lavrovovy výroky součástí „znepokojivého trendu znevažování holocaustu“. Ze strany ruských představitelů se tak údajně děje v souvislosti s invazí na Ukrajinu.

Ministr komunikací Yoaz Hendel označil Lavrovovy poznámky za „bludné“ a uvedl, že jejich cílem je ospravedlnit „strašné věci“, které Rusko na Ukrajině páchá. „Pro historickou přesnost: Hitler neměl židovskou krev a to, co se děje na Ukrajině, je nehorázné,“ řekl Hendel armádnímu rozhlasu.

Člen izraelské vlády také poznamenal, že minulý týden oslavili v zemi národní den památky obětí holocaustu. „Znevažování holocaustu je něco, co nejsem ochoten akceptovat, a nic by se nemělo srovnávat s činy nacistů,“ řekl Hendel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články