Izrael opět zavírá hranice. Panika kolem omikronu

Noční očkování na náměstí Dizengoff v Tel avivu. (Keren Beinish, se svolením autorky.)

Noční očkování na náměstí Dizengoff v Tel avivu. | FOTO: Keren Beinish, se svolením autorky.

Před necelými čtyřmi týdny, 1. listopadu 2021, Izrael po dvaceti měsících otevřel hranice pro turisty. Desetitisíce lidí z celého světa, kteří na to netrpělivě čekali, si nakoupily letenky. Mnozí se rozhodli vyčkat pár týdnů a přiletět na chanuku (která začíná dnes večer) nebo v průběhu prosince.

Ještě nebyly ani poladěny technické problémy se vstupními formuláři a už se začalo mluvit o tom, že varianta delta se v Evropě šíří nějak moc rychle a že může dojít k překvalifikování některých evropských zemí na červené. To by znamenalo zákaz vstupu turistů přilétajících z těchto zemí a zároveň i zákaz letů izraelských občanů do těchto zemí. Na potenciálním seznamu bylo Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Bulharsko, Rumunsko, Rusko a některé další. To samozřejmě vyvolalo paniku mezi lidmi, kteří již měli naplánovaný let.

()

Izrael pro barevné označení zemí v souvislosti s covidem-19 používá tzv. „Ramzor“ neboli Semafor. Jedná se o stránky, kde si můžete vyhledat, které země jsou v téhle chvíli ze strany Izraele označeny žlutě, oranžově a červeně a co to přesně pro vás jako turistu znamená. 19.11. se u celé řady oranžově označených evropských zemí objevilo, že „tato země se může brzy změnit na červenou“, aniž by bylo uvedeno, kdy k tomu může dojít. Předpokládalo se, že další aktualizace bude provedena 26.11. a že pokud se Izrael rozhodne tyto země překvalifikovat na červenou, bude to právě v tento den.

Ale protože v době pandemie není o překvapení nouze, těsně před tímto datem se v Africe objevila nová, silně zmutovaná varianta covidu-19, která od Světové zdravotnické organizace později dostala označení omikron. Přestože ještě nebylo jisté, zda a nakolik je nová varianta nebezpečná, nastala v řadě zemí panika a byly vydány zákazy letů z některých afrických zemí. Izrael ve čtvrtek bleskově rozhodl o zákazu letů z Jihoafrické republiky a několika dalších afrických zemí. O pár hodin později bylo rozhodnuto tento zákaz rozšířit na 49 afrických zemí. Ušetřen byl jen Egypt, Maroko a několik dalších, pro cesty do Izraele nerelevantních zemí.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Delta, divoce se šířící v Evropě, byla v mžiku zapomenuta a všechny evropské země, kterým hrozila změna na červenou barvu, zůstaly tedy oranžové. Radost z toho, že lze i nadále létat mezi Českem a Izraelem, však netrvala dlouho. Včera v noci tzv. „koronavirový kabinet“ rozhodl, že vzhledem k nebezpečí vstupu varianty omikron do Izraele bude dočasně zakázán vstup všem cizincům, zatím na 14 dní a pak se uvidí. Záležet bude na nových poznatcích a zjištěních, zda je, či není omicron nebezpečný, a případně dokonce rezistentní k vakcínám.

Pikantní na tom je, že v době rozhodnutí již varianta omikron v Izraeli byla přítomna v jednom potvrzeném případě a až deset dalších podezřelých případů se prověřovalo. Bylo také nařízeno vytrasování zhruba 800 kontaktů těchto případů. Je tedy zřejmé, že omikron je již zde a začíná se vesele šířit. Uzavření letiště může jistě zabránit vstupu dalších případů a tím šíření zpomalit, takže nepochybně svůj význam má, přesto se však nemohu ubránit dojmu, že se jedná o zbytečnou paniku a zbytečně drastické opatření.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Navíc 12.12. se má v Eilatu na jihu Izraele konat mezinárodní soutěž Miss Universe. Izrael kvůli tomu dokonce plánoval otevřít nedaleké letiště Ramon, které je od začátku pandemie až doteď zavřené pro mezinárodní lety. Vzhledem k tomu, že zákaz letů začíná o půlnoci z 28.11. na 29.11., oněch 14 dní uplyne přesně 12.12., tj. na začátku Miss Universe.  Zatím nikde není uvedeno, jak hodlá Izrael danou situaci řešit. Bude účastníkům a všem divákům, co si již koupili vstupenky, vydáno narychlo mimořádné povolení ke vstupu? Nebo snad bude soutěž, jejíž pořádání v Izraeli je vysoce prestižní záležitostí, zrušena? Na to doposud neznáme odpověď.

Izrael je opět první, jako již několikrát v průběhu pandemie. Byl první zemí, která na počátku pandemie na jaře 2020 uzavřela hranice. Byl první zemí na světě, která začala očkovat své občany, a první, která začala očkovat děti ve věku 1216 let. (Pouze v očkování malých dětí byl druhý po USA.) A nyní je první zemí, která se zavírá kvůli omikronu. Nepochybuji, že další země budou následovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]