Izrael podnikl zatím nejsilnější letecké útoky proti islamistickému hnutí Hamás

Útoky Palestinců z Gazy na Izrael (květen 2021) (ČTK/AP/Khalil Hamra)

Útoky Palestinců z Gazy na Izrael (květen 2021) | FOTO: ČTK/AP/Khalil Hamra

Izrael v noci na pátek podnikl dosud nejsilnější letecké útoky proti islamistickému hnutí Hamás, které ovládá palestinské Pásmo Gazy. Cílil přitom na síť tunelů, jimiž Hamás dopravuje zbraně.

Pátým dnem pokračovalo i ostřelování izraelského území Hamásem a znovu jsou hlášeny násilné střety v izraelských městech mezi radikálními skupinami Arabů a Židy. Protesty vypukly i na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, kde izraelská armáda zastřelila deset Palestinců. Na podporu Palestinců se demonstrovalo v Libanonu u hranic s Izraelem, v Jordánsku i v České republice, kde před izraelskou ambasádu přišli lidé podpořit i Izrael.

Eric Drooker

Nynější boje jsou označovány za nejintenzivnější od poslední války Izraele s Hamásem v roce 2014. Od pondělka zemřelo při izraelských náletech na Pásmo Gazy podle tamních zdravotníků nejméně 122 lidí, včetně tří desítek dětí a dvou desítek žen, a na 900 obyvatel Pásma Gazy utrpělo zranění. Izraelská strana ohlásila devět obětí, včetně dvou dětí. Deset Palestinců dnes zemřelo při střetech s izraelskými vojáky na okupovaném Západním břehu, většinu z nich podle AFP zastřelila izraelská armáda.

Desítky zraněných a stovky zatčených si tento týden vyžádaly střety mezi radikálními skupinami Arabů a Židů v izraelských městech, z nichž některá byla donedávna dávána za příklad pokojného soužití Arabů a Židů. V některých se tento týden objevily i případy lynčování. Tyto násilnosti označil izraelský prezident Reuven Rivlin za občanskou válku a vyzval všechny místní vůdce, náboženské lídry, občany, rodiče, aby zastavili to šílenství.

Kromě sítě tunelů útočila izraelská armáda v Pásmu Gazy opět i na instituce Hamásu a domy jeho členů, se zemí srovnala také další budovu banky Hamásu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes ve videoprojevu řekl, že operace bude pokračovat a lídři Hamásu neuniknou. V noci na dnešek se objevily spekulace médií o zahájení izraelské pozemní operace v Pásmu Gazy, což se nepotvrdilo. Izrael ale soustředil u hranic s Gazou už dříve tento týden obrněná vozidla i další vojenskou techniku.

Netanjahu dnes také poděkoval lídrům Spojených států, Německa či Francie za podporu. Izrael podpořil tento týden také prezident Miloš Zeman a dnes i ministr zahraničí Jakub Kulhánek podle nich má Izrael plné právo bránit své občany. Zeman dnes demonstroval solidaritu s Izraelem i tím, že nechal vyvěsit na Pražském hradě vedle české vlajky izraelskou vlajku, která nahradila vlajku Evropské unie. Před izraelskou ambasádou v Praze se dnes sešly desítky lidí, část z nich k podpoře Palestinců a část k podpoře Izraele.

Tisíce lidí dnes protestovaly po tradičních velkých pátečních modlitbách v centru jordánské metropole Ammánu, lidé skandovali protiizraelská hesla a vyzývali ke zrušení mírové dohody s Izraelem. Několik stovek propalestinských demonstrantů se také snažilo dostat k mostu, který z Jordánska vede na Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu. Protestující rozehnala jordánská policie pomocí slzného plynu. Proti izraelským náletům v Gaze demonstrovala i libanonská a palestinská mládež u izraelské hranice v Libanonu, jednoho z účastníků údajně bojovníka libanonského šíitského hnutí Hizballáh izraelská armáda zastřelila.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás dnes vyzval Radu bezpečnosti OSN a Spojené státy, aby zakročily proti izraelskému násilí na Palestincích. Příměří se snaží v Izraeli i v Gaze vyjednat zástupci Kataru a Egypta, který figuroval jako prostředník i při dřívějších eskalacích izraelsko-palestinského konfliktu.

Konflikt v Izraeli se výrazně zostřil v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivní raketovou odvetou. Ostřelování předcházely vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě na konci ramadánu. K eskalaci přispělo očekávání verdiktu odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ve východním Jeruzalémě, do jejichž domů by se měli nastěhovat židovští osadníci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články