Izrael proočkoval 10 procent populace. Vakcínu už dostal milion občanů

Ilustrační foto (Creative Commons)

Ilustrační foto | FOTO: Creative Commons

Izrael se dostal na první místo v efektivitě očkování občanů proti covidu-19. Tamní ministr zdravotnictví Yuli Edelstein listu The Times of Israel oznámil, že se 1. ledna roku 2021 dostane počet vakcinovaných Izraelců přes jeden milion. Už na konci roku se podařilo očkovat 950 tisíc lidí. To představuje více než deset procent z 9,3 milionu obyvatel.

Ve čtvrtek 31. prosince bylo očkováno více než 150 tisíc Izraelců na 325 místech. Edelstein uvedl, že šlo o rekordní číslo. “Dnes překonáme milion,” uvedl ministr zdravotnictví 1. ledna a zároveň ve svém prohlášení poděkoval zdravotníkům, kteří mají tuto složitou logistickou operaci na starost.

Eric Drooker

Proočkovanost v jednotlivých zemích je možné sledovat na webu Our World in Data. Česká republika ale 1. ledna žádná čísla neuváděla. Pro srovnání – Velká Británie již využila jeden milion dávek vakcíny, USA 2,79 milionu dávek, Čína 4,5 milionu dávek a Německo 165 575 dávek. V Evropské unii se začalo očkovat 27. prosince.

Podle Strategie očkování proti covidu-19 v České republice zveřejněné na webu ministerstva zdravotnictví má mít naše země v lednu a v únoru na očkování 357 875 dávek. U vakcíny Pfizer jsou ovšem nutné dávky dvě, tudíž se bude jednat o polovinu lidí. Zatím v prosinci dorazilo necelých deset tisíc dávek, což by při očkování pěti tisíc lidí znamenalo méně než 0,05 procenta obyvatel.

Také v Česku se začalo očkovat 27. prosince. Jako první se nechal očkovat předseda vlády Andrej Babiš. Veřejně před novináři si nechal první dávku vakcíny dát také známý chirurg prof. Pavel Pafko ve Fakultní nemocnici Motol.

O Izraeli jako o premiantovi ve vakcinaci proti covidu-19 informují média již několik dní. Server Lidovky.cz, který patří do holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše, v této souvislosti vydal text s titulkem „Izrael je světovým lídrem v očkování, vakcinovat chce 150 000 lidí denně. Pomáhá mu židovský původ šéfa Pfizeru?“. Na web se okamžitě snesla vlna kritiky kvůli antisemitismu.

Milion proočkovaných osob hlásí čerstvě i Velká Británie.

V Británii už počet lidí naočkovaných proti covidu-19 první dávkou vakcíny firem Pfizer a BioNTech překročil jeden milion a v pondělí by měla nově začít vakcinace látkou vyvinutou ve spolupráci Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca. Oznámil to ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Tabulka o počtu proočkovaných osob v jednotlivých zemích vypadá takto (přepočet na 100 obyvatel):

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články