Izrael v noci na pondělí pokračoval v útocích na Pásmo Gazy a na jih Libanonu, kde míří na cíle radikálního hnutí Hizballáh. Napjatá situace panuje v nemocnicích Gazy, kde zásoby pohonných hmot vydrží už jen 24 hodin. Izrael pustil na jihu pásma Gazy obyvatelům vodu, což má motivovat civilisty ze severu, aby se dále evakuovali. Podle dosavadních zpráv jich na jih odešlo již 600 tisíc. Izraelci rovněž oznámili, že proti raketám Hamásu hodlají nasadit novou laserovou zbraň.
Izrael údajně souhlasil s tím, že nebude od pondělních 8 hodin středoevropského letního času útočit na jih Gazy. Čas odpovídá plánovanému otevření přechodu Rafáh do Egypta, kudy by měli mít možnost Gazu opustit cizinci, a na druhou stranu by mohla proudit humanitární pomoc. Informaci však záhy popřela kancelář premiéra Benjamina Netanjahua. „Nyní neplatí žádné příměří a humanitární pomoc v Gaze výměnou za odchod cizinců,“ stojí podle Reuters v prohlášení kanceláře předsedy vlády.
Palestinské radikální hnutí Hamás, které na Izrael 7. října zaútočilo, uvedlo, že nemá žádné informace o otevření přechodu do Egypta a dodání humanitární pomoci touto cestou, píše list Haarec. Rafáh je jediný hraniční přechod z Gazy, který nemá pod kontrolou Izrael, ale Egypt. Otevřený by měl zůstat do dnešních 16:00 SELČ, píše Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s jednáním.
O nočních izraelských útocích informoval server listu The Times of Israel, podle něhož Izrael v Libanonu zasáhl „vojenskou infrastrukturu“ Hizballáhu. V Pásmu Gazy si Izrael podle všeho připravuje půdu pro pozemní invazi, jejímž cílem je zničit politické a vojenské vedení Hamásu, který stál za masakry Izraelců ze 7. října. Od té doby ozbrojenci na Izrael z Gazy podle údajů armády vypálili přes 6000 raket. Na území Gazy se má podle zpřesněných údajů nacházet také 199 izraelských rukojmí, mezi nimiž je mnoho žen, dětí a také seniorů.
V reakci na pokračující raketové útoky Izrael oznámil, že v předstihu oproti plánu rozmístí v okolí Gazy nový laserový protiletecký systém zvaný Světelný štít. Má se jednat o systém krátkého dosahu s 50kilowattovým laserem určeným k likvidaci raket krátkého doletu, dronů a minometných granátů. Velkou výhodou je cena jednoho výstřelu, která se pohybuje v jednotkách dolarů, zatímco cena jedné rakety systému Iron Dome stojí v přepočtu více než milion korun. Na sociálních sítích se již objevilo video, které má využití systému zachycovat, jak ale uvedli uživatelé sociálních sítí, nejspíš se jedná o falešný videozáznam pocházející z počítačové hry ARMA 3.
Situace pro 2,3 milionu Palestinců v Gaze, kteří nemají z úzkého pobřežního pásu o velikosti menší než Praha kam uniknout, je podle mezinárodních organizací kritická. Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) uvedl, že krize je taková, že už není nadále schopen poskytovat humanitární pomoc. Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že Blízký východ je na hraně propasti.
„Byly zabity tisíce lidí, včetně žen a dětí. V Gaze už dokonce docházejí pytle na mrtvoly,“ nechal se slyšet šéf UNRWA Philippe Lazzarini. Podle agentury Reuters úřady v Gaze zvažují, že budou kopat masové hroby.
Server The Times of Israel uvedl, že Bílý dům jmenoval diplomata Davida Satterfielda zvláštním zmocněncem pro humanitární otázky na Blízkém východě. Má vést americkou diplomacii s cílem naléhavě řešit humanitární krizi v Gaze. Cestu do Izraele mezitím zvažuje americký prezident Joe Biden.
Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) varoval před dopady nedostatku elektřiny, jejíž dodávky do Gazy Izrael před několika dny zastavil. Navíc kvůli nedostatku paliva nefunguje ani zdejší jediná elektrárna a stejný osud teď může postihnout i místní nemocnice. „Vypnutí záložních generátorů by ohrozilo životy tisíců pacientů,“ uvedla OCHA.
Izraelská armáda podle Reuters sdělila, že po její výzvě, aby civilisté opustili severní část Gazy a přesunuli se na jih, tak učinilo na 600 tisíc Palestinců. Současně byly publikovány informace o tom, že Izrael pustil vodu do jižní části území, aby tak motivoval palestinské civilisty k evakuaci před plánovanou vojenskou operací jeho sil na severu. „Rozhodnutí obnovit dodávky vody na jih Pásma Gazy dohodli premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Joe Biden a přiměje civilní obyvatele k přesunu na jih pásma,“ řekl k tomu izraelský ministr energetiky Israel Katz.