Izrael ukazuje, co by mohlo Čechy potkat po proočkování. Místní již odložili roušky venku a mohou do restaurací

Vakcína, ilustrační foto (AdobeStock)

Vakcína, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Izrael dlouhodobě vede v rychlosti vakcinace. Devítimilionová země totiž zavedla nejrychlejší očkovací program na světě: podle deníku The Wall Street Journal téměř 75 % obyvatel, kteří mají momentálně na vakcínu nárok, je plně proočkováno. Díky tomu se mohou obyvatelé začít pozvolna vracet do normálu – stále však s notnou dávkou opatrnosti.

Pouze 13 nových případů nakažených – to jsou čerstvé denní statistiky z Izraele. V zemi, která již od začátku vakcinační strategie vede v rychlosti očkovaných, epidemie – zdá se – ustupuje.

Už přes 5 milionů lidí tu dostalo obě dávky očkování proti koronaviru a od té doby se stav v zemi, která na tom byla v lednu (co do počtu nově potvrzených případů na milion obyvatel) podobně špatně jako Česká republika, začal nesrovnatelně zlepšovat; právě s přibývajícím počtem vakcinovaných. Je proto logické, že pro celý svět je vývoj v Izraeli důležitý – odhalí totiž reálný dopad očkování na útlum epidemie a poodhalí, jaká budoucnost může čekat ostatní země.

Odborníci se shodují, že k dosažení kolektivní imunity je zapotřebí, aby vakcínu dostalo zhruba 70 až 85 % populace. Už nyní je v Izraeli plně naočkováno dvěma dávkami bezmála 59 procent všech obyvatel. Většina dospělých je tedy nyní proti koronaviru očkována. Pro srovnání – v Česku jde podle serveru Our World in Data o 9,5 procenta.

Život v zemi se už nyní vrací pozvolna k normálu. Restrikce se rozvolňují – včetně zrušení povinnosti nosit roušku ve venkovních prostorách. Jak píše list Washington Post, koncerty, bary a hotely jsou otevřené pro ty, kteří se mohou prokázat očkovacím průkazem. Třídy jsou opět plné žáků jako v období před pandemií.

I opatrní izraelští odborníci se shodují na tom, že si Izraelci konečně mohou oddechnout. Nemocniční jednotky intenzivní péče jsou díky proočkovanosti nejrizikovějších skupin ochráněny před zahlcením, ke kterému v zemi málem došlo na začátku pandemie.

Ovšem ani tato viditelná radost není nekonečná. „Musíme být ve střehu. Vždy existuje možnost, že se epidemie objeví ve školách, kde je většina studentů neproočkována,“ uvedl pro Washington Post Hagai Levine, epidemiolog z univerzity Hadassah. Je podle něj zatím otázkou, jakou roli mohou hrát v šíření koronaviru právě děti.

Vzhledem k nedostatku údajů z klinických studií zatím nebyla rozšířena očkovací kampaň na osoby mladší 16 let. Nejedná se v celkovém měřítku o nezanedbatelné množství – 2,6 milionu osob v zemi nemá nárok na očkování. Podle izraelské vlády jde o opatření, dokud lékařské testy neprokáží, že je možné děti proti viru bezpečně očkovat.

Neočkovaným dětem umožňuje vláda zdarma se nechat otestovat PCR testem a v případě negativního výsledku má nárok na dočasný třídenní tzv. zelený pas. Pasy mají podobu QR kódu, který lze nosit v chytrém telefonu – jejich používání však není vždy vynucováno.

Právě onen zelený pas má být nástrojem, jak v zemi znovu rozběhnout ekonomiku. Speciální kód obdrží každý, kdo již dostal obě dávky očkování. „Za posledních osm nebo devět týdnů jsme nezaznamenali žádné ohnisko nákazy v důsledku aktivity zeleného pasu. Jsme přesvědčeni, že zelený pas je velmi účinnou obranou ekonomické aktivity,“ uvedl pro The Wall Street Journal Tomer Lotan, ředitel izraelské pracovní skupiny pro oblast epidemie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]