Izraelci popsali ve vlastní studii, jak účinkuje první dávka vakcíny Pfizer. Riziko nákazy citelně snížila

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (FB Benjamina Netanjahua)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | FOTO: FB Benjamina Netanjahua

Izrael si udržuje svůj velký náskok v poměrném počtu očkovaných obyvatel. První dávku vakcíny Pfizer-BioNTech již dostaly dva miliony jeho obyvatel. Největší izraelská zdravotní pojišťovna nechala prověřit účinky zmíněné očkovací látky.

Izrael podle světového přehledu očkovaného obyvatelstva spravovaného Oxfordskou univerzitou očkoval proti nemoci covid-19 již více než pětinu svých obyvatel a podle premiéra Benjamina Netanjahua (zdroj: WSJ) naočkuje do konce března každého zájemce staršího 16 let. Studie, kterou nechala vypracovat největší izraelská zdravotní pojišťovna Clalit, porovnává 200 000 osob očkovaných první dávkou se stejným počtem zatím neočkovaných obyvatel starších 60 let.

Závěry vzbuzují naději, že vakcína nejen chrání před onemocněním covid-19, ale také omezuje šíření nákazy koronavirem. Do dvanácti dnů od očkování autoři studie nepozorovali mezi porovnávanými skupinami žádný rozdíl. Později už ovšem zaznamenali, že ve skupině sledovaných osob očkovaných první dávkou se nakazilo koronavirem přesně o třetinu méně lidí než u neočkovaných osob. Informuje o tom německý deník FAZ.

Profesor medicíny Ran Balicer, který pracuje pro Clalit a zároveň je v týmu vládních poradců, je zatím spokojený. „Jedná se o předběžné, ale povzbudivé výsledky,“ prohlásil. Šéfka odboru veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví v jednom televizním rozhovoru upřesnila, že vakcína Pfizer-BioNTech 14 dnů po očkování první dávkou snižuje riziko nákazy dokonce o 50 procent. I ona však zdůraznila, že jde teprve o předběžné výsledky.

Společnost Pfizer-BioNTech zatím do Izraele dodala na čtyři miliony dávek vakcíny. Netanjahu pak v neděli na letišti zapózoval u dodávky dalších 680 000 dávek, které uvítal slovy o velkém dni pro Izrael. Posléze napsal na twitteru o dalších předjednaných dodávkách preparátu a plánu očkovat veškeré dospělé obyvatelstvo země do konce března.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]