Izraelský „Bojovník za pravdu“: Zasloužené ocenění pro Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman by měl během své dubnové pracovní cesty do USA převzít židovské ocenění Bojovník za pravdu, které obdržela i nová americká hlava státu Donald Trump. Zemanův vztah k Izraeli je jedním z mála postojů, které lze Zemanovi přičíst k dobru. Prezidentova celoživotního postoje si tak všimli i ve světě a doufejme, že to nebude jediná pozitivní věc, kterou (nejen) média při cestě do USA zaznamenají.

Přestože se v souvislosti se Zemanem nelze u spojení slov Warrior of Truth, tedy Bojovník za pravdu, nelze nepousmát, v souvislosti s Izraelem je jednoznačně zasloužené. V České republice – a dá se říci, že v celé Evropské unii – chybí jasné sdělení, že Izrael je naším spojencem, kterého podporujeme zejména v boji proti terorismu. EU postupuje spíše opačně, což dokázala například prosazováním označování výrobků z židovských osad.

Zeman se na stranu Izraele postavil již mnohokrát. Velký ohlas způsobilo například jeho vystoupení na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti, kde po vzoru Johna Kennedyho prohlásil: „Jsem Žid.“ Promluvil také hebrejsky, na což zúčastnění reagovali potleskem ve stoje.

Zeman dokonce několikrát správně vyzval k tomu, že by se Izrael měl stát členem NATO – Severoatlantická aliance by tak podle něj dokázala, že opravdu bojuje proti terorismu. A má pravdu.

Západ by si měl ostrůvku demokracie na Blízkém východě vážit a jasně se za něj stavět – tak, jak k tomu Zeman vyzývá. Je proto dobře, že i díky avizovanému ocenění vyšleme do světa pozitivní signál, což se bohužel příliš často nedaří. A je dobře, že strůjcem tohoto vzkazu bude pro jednou také hlava státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články