Izraelský program posilujícího očkování, který nabízí třetí dávku osobám starším 40 let, začíná vykazovat známky úspěchu. Nedávný nárůst počtu případů covidu v zemi však podnítil debatu o budoucnosti očkovacího programu a probíhající pandemii.
„Letos na jaře se země prakticky vrátila do normálního života, případů bylo málo a zdálo se, že očkování covid víceméně potlačilo. Od července však počet případů začal opět stoupat.
Zdravotníci v Izraeli teď budou bedlivě sledovat případy po znovuotevření škol 1. září, i příští týden, na Roš hašana, židovský nový rok, kdy se lidé budou scházet ve skupinách.
„Izrael zavedl očkování rychle a počet očkovaných byl relativně vysoký, nicméně stále existuje milion lidí z celkového počtu zhruba devíti milionů obyvatel, kteří mají nárok na vakcínu a nevyužili ji. Izrael je také demograficky relativně mladá země, kde je přibližně třetina obyvatel mladších 14 let. Osoby mladší 12 let nemají na vakcínu nárok, pokud nemají zvláštní zdravotní potíže.
Profesor Eran Segal, který radí izraelské vládě v otázkách covidu, uvedl, že v pátém nebo šestém měsíci po očkování jsou lidé pravděpodobně chráněni pouze z 30 až 40 procent, zatímco v době, kdy ochrana nastupuje poprvé, je to více než 90 procent. „To je to, co bylo hnacím motorem této vlny,“ říká.
„Navzdory tomu očkování stále zabraňuje značnému množství onemocnění, přičemž neočkovaní lidé onemocní těžkou formou covidu asi devětkrát častěji v případě osob starších 60 let a dvakrát častěji u mladších lidí.
Vědci vyslovili hypotézu, že opakované vystavení infekci virem ve spojení s ochranou od vakcíny a přirozenou imunitou z minulé infekce, která ji činí méně rizikovou, by mohlo časem onemocnění tímto virem změnit v sice se potenciálně opakující, ale relativně neškodné onemocnění.