Izraelský program s třetí dávkou vakcíny se zdá být úspěšný. Vyžádala si ho mutace delta

Ilustrační foto  (Pixabay/WiR_Pixs)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/WiR_Pixs

Izraelský program posilujícího očkování, který nabízí třetí dávku osobám starším 40 let, začíná vykazovat známky úspěchu. Nedávný nárůst počtu případů covidu v zemi však podnítil debatu o budoucnosti očkovacího programu a probíhající pandemii.

„Letos na jaře se země prakticky vrátila do normálního života, případů bylo málo a zdálo se, že očkování covid víceméně potlačilo. Od července však počet případů začal opět stoupat. Vzhledem k tomu, že Izrael minulou zimu značně pokročil v imunizaci svého obyvatelstva, zbytek proočkovaného světa ho sledoval, aby odhadl, co ho může v příštích týdnech a měsících čekat,“ píše BBC.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Zdravotníci v Izraeli teď budou bedlivě sledovat případy po znovuotevření škol 1. září, i příští týden, na Roš hašana, židovský nový rok, kdy se lidé budou scházet ve skupinách.

„Izrael zavedl očkování rychle a počet očkovaných byl relativně vysoký, nicméně stále existuje milion lidí z celkového počtu zhruba devíti milionů obyvatel, kteří mají nárok na vakcínu a nevyužili ji. Izrael je také demograficky relativně mladá země, kde je přibližně třetina obyvatel mladších 14 let. Osoby mladší 12 let nemají na vakcínu nárok, pokud nemají zvláštní zdravotní potíže. To znamená, že navzdory vysokému počtu očkovaných je pouze 60 procent celkové populace plně očkováno dvěma dávkami. Ale i bez očkování těchto skupin se ještě na jaře zdálo, že úroveň proočkovanosti je dostatečná na to, aby udržela počet případů pod kontrolou. Co se tedy změnilo? Zdá se, že infekčnější varianta delta částečně obešla ochranu poskytovanou vakcínou, ačkoli je jinak vakcína stále vysoce účinná. Vědci sledující údaje se však domnívají, že hlavním faktorem nedávného nárůstu případů je slábnoucí imunita vakcíny společnosti Pfizer, která byla původně jedinou vakcínou podávanou v zemi.“

Profesor Eran Segal, který radí izraelské vládě v otázkách covidu, uvedl, že v pátém nebo šestém měsíci po očkování jsou lidé pravděpodobně chráněni pouze z 30 až 40 procent, zatímco v době, kdy ochrana nastupuje poprvé, je to více než 90 procent. „To je to, co bylo hnacím motorem této vlny,“ říká.

„Navzdory tomu očkování stále zabraňuje značnému množství onemocnění, přičemž neočkovaní lidé onemocní těžkou formou covidu asi devětkrát častěji v případě osob starších 60 let a dvakrát častěji u mladších lidí. Izrael reaguje na pokles ochrany proti infekci zavedením posilovacího programu, který nabízí třetí dávku nejprve osobám starším 60 let a nověji osobám starším 40 let. První údaje naznačují desetinásobné zvýšení ochrany před infekcemi a závažnými onemocněními po třetím očkování ve srovnání s očkováním po dvou. Další vývoj může ukázat, že je zapotřebí tří dávek, nebo že budou stačit dvě očkování a přirozená imunita. Lidé mohou získat dobrou přirozenou ochranu po nakažení virem, ale bez vakcíny je to spojeno s rizikem, že vážně onemocní, rozvinou se u nich dlouhodobé komplikace nebo zemřou.“

Vědci vyslovili hypotézu, že opakované vystavení infekci virem ve spojení s ochranou od vakcíny a přirozenou imunitou z minulé infekce, která ji činí méně rizikovou, by mohlo časem onemocnění tímto virem změnit v sice se potenciálně opakující, ale relativně neškodné onemocnění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]