Izraelský velvyslanec: Bojujeme proti teroristům i za Evropu. Česká podpora je neuvěřitelná

Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron (Alena Spálenská)

Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron | FOTO: Alena Spálenská

Izraelský velvyslanec Daniel Meron poskytl deníku FORUM 24 exkluzivní rozhovor, v němž hovořil o konfliktu, který v jeho zemi momentálně probíhá. Hovoří se dokonce o občanské válce. Meron zdůraznil vděčnost České republice, která Izrael podporuje podle něj nejvíc z celého světa.

Jak byste popsal, co se v těchto dnech děje v Izraeli?

Poslední týden probíhají útoky Hamásu, islamistických džihádistů z Gazy, na Izrael. Odpovídáme tvrdě, rozhodně nedovolíme Hamásu, aby děsil naše obyvatele, a zasahujeme militaristické cíle v Gaze, abychom zanechali jasný vzkaz: nikdy jim nedovolíme, aby se k nám takto chovali bez následků.

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Co bylo příčinou útoků, co se stalo, že situace takto eskalovala?

Řekněme si, co je opravdovým důvodem všeho, co vidíme. Rád bych vám to sdělil, jelikož se to zatím nikde v Česku neobjevilo. Jsme přesvědčeni, že to byl naplánovaný, předpřipravený útok. Jde o to, že se snaží vyvinout veškerou sílu, aby odstranili palestinské autority na Západním břehu. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás před nějakou dobou avizoval, že se budou konat volby, po více než třinácti letech. A před pouhými dvěma týdny tyto volby zrušil. Hamás tím byl značně rozčilen, protože doufal, že tím získá větší sílu na Západním břehu. Chtějí kontrolovat Západní břeh a Gazu, což je skutečně velké nebezpečí. Nejen pro Izrael, nejen pro Palestince, ale pro západní svět!

Nemůžeme dovolit, aby islamistická džihádistická skupina ovládla Izrael nebo jeho část. To je nebezpečné pro celý svět. Jenže oni to plánovali. Víme, že lidé chodili na Chrámovou horu s Molotovovými koktejly, schovávali je tam a pak začal útok. Volali přitom: „Jeruzalém hoří! Zachraňte Jeruzalém!“ Když řeknete něco takového, rovná se to vylití oleje do ohně. Pravda je taková, že celý střet trvá několik dní a každý den se vydávají desítky muslimů, aby se na Chrámové hoře modlili. My chceme, aby to pokračovalo. Nebudeme útočit na svatá místa. Každý člověk v Izraeli má svobodu víry.

()

Vnímáte podporu ostatních zemí?

Chtěl bych vám říci, že podpora, které se nám dostává z České republiky, je ta nejlepší na světě, neuvěřitelná. Opravdu na celém světě. Je to vážně, vážně neuvěřitelné. Volají mi přátelé, ale i představitelé vlády Izraele, aby mi řekli, jak jsou nadšeni z přátelství mezi našimi zeměmi, a prosí mě, abych vám poděkoval. Rád bych skrze vás tímto poděkoval českým občanům, české vládě, českému prezidentovi a vůbec všem, kdo Izrael podporují. Prezident vyvěsil vlajku Izraele na Pražském hradě, premiér na Strakově akademii, ministr zahraničí na Černínském paláci. Řada vlajek se objevila na úřadech pražských městských částí a město Praha nasvítilo modrou barvou Petřínskou rozhlednu. Moc to pro nás znamená. Podpora Izraele má ve vaší zemi historické kořeny.

V roce 1948 nám Československo poslalo zbraně a letadla, abychom bojovali za naši nezávislost, nyní nám posíláte takovouto podporu. Mimochodem i my podporujeme vás a před několika měsíci jsme vám poslali vakcíny, abychom vám, našim českým přátelům, pomohli. Ale máme i další podporu, rakouský kancléř Sebastian Kurz vyvěsil izraelskou vlajku, stejný krok udělala řada politiků v Německu. Bohužel ale vidíme také demonstrace, některé velice ošklivé. V Londýně, v Berlíně, v Bruselu nebo v Amsterdamu… Účastní se jich hlavně muslimové a některé tyto protesty nás znepokojují. Já sám umím trochu arabsky a vím, co někteří demonstranti křičí. Ve zkratce: „Zabíjejte Židy!“ Objevují se zde citace z Koránu, které se týkají právě zabíjení Židů. Jde o velmi militaristická hesla, která zaznívají přímo v Evropě. A my se těchto lidí ptáme: Vy chcete tuto válku podporovat? Jste s islamisty, nebo s těmi, kdo hasí požár? To jsme my.

A co Spojené státy?

Spojené státy vydaly velmi jasná vyjádření ústy ministra zahraničí. Náš premiér měl velmi dobrou diskuzi s prezidentem Joe Bidenem. Spojené státy chápou, že Izrael je pod palbou. Nezapomínejme, že právě ony nejvíce podporují Izrael, co se týče armády, jde o našeho největšího strategického spojence. Bez USA bychom neměli náš protiraketový štít, například. 

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Chtěl bych říci jedno. Je to jednoduché, máme tu Izrael, kde platí svoboda projevu, svoboda víry. Svobodná země bojuje proti extremistickým islámským džihádistům. Jde o teroristickou organizaci Hamás, který chce Izrael zničit a ovládnout celé území. Tím by se z Palestiny stal džihádistický stát. To je pro Evropu velké nebezpečí, Izrael tedy bojuje zápas i za Evropu. To by Evropa měla pochopit tak, jako to chápete vy v České republice.

Jak se dá názor ostatních změnit?

Myslím si, že to, co potřebujeme, je, aby například lidé jako já takto vysvětlovali situaci. Moji kolegové velvyslanci to dělají také. Některá média neinformují vyváženě. Jedna slavná televize, jejíž jméno nebudu říkat, informovala o raketách, které dopadají na Izrael, a uvedla: „Podle izraelské armády dopadají rakety.“ Jako by tady nad touto věcí byla nějaká otázka! Musíme se bránit dezinformacím z některých médií a jasně říkat, co se děje a co za tímto konfliktem skutečně je.

Hovoří se dokonce o tom, že situace v Izraeli se dá označit za občanskou válku. Je to skutečně tak?

Hamás, islamistická teroristická organizace, žádá muslimy, aby napadali Židy. To je celý příběh. A někteří to bohužel vezmou vážně a dělají to. Musím ale říci, že se objevily i případy Židů, kteří napadli Araby. A to je nepřijatelné! Atmosféra je velice napjatá. Byly zapalovány synagogy, což je hrozné, ale stejně jasně říkám, že se stydím za jakýkoli podobný čin z opačné strany. Zároveň jsou tu tisíce Židů a Arabů, kteří se v posledních dnech setkali, aby jasně řekli: My jsme přátelé. Většina z nás chce žít pospolu, a je tu menšina těch, kdo se toto soužití snaží zničit. 

Jak se díváte na budoucnost? Je to řešení?

Musíme Hamásu vyslat jasný vzkaz, že nebudeme tolerovat žádné násilí. Svět musí přestat dávat Hamásu peníze, které se k němu dostávají dokonce z některých humanitárních organizací. Pomáhá jim Írán a další podobné země. To se musí zastavit. Izrael chce být v míru se svými sousedy. Máme mírové dohody se Spojenými arabskými emiráty, s Bahrajnem, se Súdánem i s Marokem. Chceme mít lepší vztahy s Palestinci na Západním břehu. To jsou naši partneři, nikoli Hamás. 

Jeruzalém, Izrael  (Pixabay/696188)

Probíhají nějaká jednání s palestinskými autoritami mimo Hamás?

Atmosféra není příliš dobrá pro taková jednání. Doufám a věřím, že se tak brzy stane.

Jak jsou na tom vaši občané? Prožili těžké měsíce s pandemií, celý svět se na ně díval s obdivem, jak zvládli očkování, přišlo rozvolnění… a teď tohle. Je cítit frustrace?

Máte pravdu, svět se na nás díval s obdivem, jak dobře u nás šlo očkování. Lidé byli v ulicích, otevřely se restaurace, vrátila se kultura, školy… všechno vypadalo dobře. Teď jsme opět ve složité situaci, navíc jsme během dvou let měli čtyřikrát volby a lidé byli už naštvaní. Nevím, co se teď stane s vyjednáváním o vládě. Lidé jsou samozřejmě strašně moc naštvaní. Jenže Izraelci jsou silní. Až boje skončí a Hamás bude poražen, uvidíte, že během týdne bude Izrael takový jako dřív. Přijedete na pláž v Tel Avivu a nebudete věřit tomu, že nějaká válka byla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]