Já jsem Babiš, na mě zákony neplatí, vzkazuje premiér občanům

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš podal žalobu. Vadí mu, že je prošetřován jeho střet zájmů, o kterém ví celá Evropa. Občanům a institucím tak vzkazuje jediné: na mě zákony neplatí, já jsem zvyklý na neustálý dvojí metr a podle toho se ke mně taky máte chovat. Je to další stupeň drzosti, který jsme si do této chvíle neuměli představit.

Babiš tvrdí, že si černošický úřad, který se znovu zabývá podnětem Transparency International, počíná nezákonně. Jde přitom o prošetřování premiérova vlivu na média, což odporuje zákonu o střetu zájmů – jako člen vlády totiž média vlastnit nesmí. A jak konstatovaly nejen instituce Evropské unie, ale také nejspíše každý příčetný člověk, který se podívá na produkty vydavatelství Mafra, o porušování zákona zde není pochyb.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Úředníci z Černošic už jednou dospěli k tomu, že Babiš svá média ovládá, čímž zákon porušuje. Jenže věc poté směřovala k prošetření na středočeský krajský úřad, který tehdy vedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, která raději provedla reorganizaci, aby zajistila, že věc pro jejího šéfa dopadne dobře.

Babiš ví, že tentokrát už by mu úřad tak snadno nevyhověl, protože na něj náhle nemá přímý vlív. A ví také, že o věci už je dávno jasno, a tak se brání všemi dostupnými způsoby. Od předsedy vlády je to ale taková drzost, že si lze jen stěží představit větší. Podobné záležitosti známe maximálně od osazenstva Pražského hradu, kde ignorují rozhodnutí soudů jako na běžícím pásu.

Problém ale není jenom v aroganci moci, kterou předvádí premiér Babiš. Jde také o to, že by si opozice měla uvědomit, že právě zákon o střetu zájmů je nutné po volbách změnit. Například ve Francii nejde o pouhý přestupek, ale o trestný čin, jehož důsledkem může být nejen ztráta funkce, ale také vězení. V takovém případě už není tak jednoduché dělat na příslušné orgány činné v trestním řízení ramena tak jako na jeden malý obecní úřad.

Ať je to jakkoli, je nutné držet černošickým úředníkům palce, protože jejich pozice není jednoduchá a tlaky budou nepochybně velké. Babiš udělá všechno pro to, aby zkomplikoval cestu spravedlnosti. Doufejme, že po volbách zase budeme žít v zemi, kde takové manýry možné nebudou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]