Já jsem zaplatil Karlštejn, hřímal Babiš aneb Další výstup profi lháře

Andrej Babiš na schůzi poslanecké sněmovny  (ČTK)

Andrej Babiš na schůzi poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Premiér předvedl ve čtvrtek další ze svých hysterických výstupů v Poslanecké sněmovně. Stihl například obvinit poslankyni STAN Věru Kovářovou, že proti němu štve Českou televizi. A vysvětlil Pirátům, že je to právě on, Andrej Babiš, na koho budou občané vzpomínat s láskou a vděčností. On totiž „zaplatil“ opravu Národního muzea nebo Karlštejna.

Ministerský předseda měl zase náladu pohádkáře. Spočítal si, že jeho vystoupení na interpelacích budou média bedlivě sledovat. Stává se totiž málokdy, že by se Babiš uráčil přijít ve čtvrtek do Sněmovny a odpovídat na dotazy poslanců. Jak ostatně zopakoval i tentokrát, písemné interpelace jsou podle něj nesmysl, a chybělo málo, aby přítomným sdělil, že mohou být za jeho návštěvu vděční.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

S tou už ostatně skoro nikdo nepočítal, a když dal Babiš (čti Prchal) na sociální sítě fotografii z Karlštejna, měli poslanci jasno: premiéra ve Sněmovně opět neuvidí. Pirát Jakub Michálek upozornil kolegy poslance na Babišův status na Facebooku a byl si jistý, že předsedu vlády nachytal na švestkách. Stalo se ovšem něco nečekaného. Někdo z marketingového týmu ministerského předsedy zřejmě šéfovi poradil, že by mohl zadarmo získat body u svých fanoušků.

Ačkoliv byli poslanci přesvědčeni o tom, že se jim Babiš opět vysmál a na interpelace nedorazí, objevil se premiér náhle ve Sněmovně. Protože byl ale jeho přesun z Karlštejna spěšný a nečekaný, neměl dostatečně připravené „notičky“ od svých marketérů. Musel tedy improvizovat a omezit svá vystoupení na to, co ho u řečnického pultíku zrovna napadne. A to nebývá bez přichystaných podkladů žádná sláva.

Já, Babiš

Proto došlo i na chlubení. Babiš byl od rána v ráži, když už na Karlštejně stihl znovu urazit německou europoslankyni Moniku Hohlmeierovou. Ve Sněmovně pak v této aroganci pokračoval. Pirátům oznámil, že na jejich písemné interpelace nemá cenu odpovídat, a připomněl jim, koho budou občané oslavovat ještě za několik let. Samozřejmě jeho, Andreje Babiše. „Já jsem zaplatil opravu Muzea, Karlštejn a další,“ prohlásil.

Méně pozorný posluchač si možná ani nevšiml, s jakou lehkostí tuto svou další lež pronesl. Není to přece předseda vlády, kdo něco platí! On ani nerozděluje peníze z rozpočtu. Všechny prostředky do Babišem zmiňovaných oprav investovali daňoví poplatníci. To si však velkopodnikatel, který je zvyklý krást cizí úspěchy a prezentovat je jako svoje, patrně vůbec neuvědomuje.

Smutným faktem je ovšem to, že voliči hnutí ANO si skutečně myslí, že jejich idol dělá pro naši zemi něco bohulibého a jedinečného. Proto i naivně věří tomu, že „sehnal peníze“ na ten či onen projekt. Není tomu tak. Jediné peníze, které Babiše zajímají, jsou ty jeho, popřípadě ty, které by k sobě mohl nějakým způsobem přesunout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články