Já nic, já komunista: Vojtěch Filip a jeho partaj se tváří, že za nic nemůžou. Přitom všechno jen zhoršili

ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Premiérovi Andreji Babišovi se už dvakrát nepodařilo přesvědčit poslaneckou sněmovnu, aby prodloužila nouzový stav. Nakonec tak vláda musela v pátek vyhlásit nouzový stav nový. Klíčové je, že Babiše už dvakrát odmítli komunisté, kteří ho dříve podporovali a kteří prodlužování nouzového stavu dlouho umožňovali.

Důležité je připomenout si, kvůli čemu komunisté na začátku února odmítli nouzový stav prodloužit. Na webových stránkách komunistické partaje si můžeme přečíst stanovisko VV ÚV KSČM z té doby, ve kterém se uvádí: „KSČM podmínila souhlas s prodloužením nouzového stavu do 14. 2. 2021 tím, že požadovala návrat žáků 1. stupně do školních lavic od 1. 2. 2021 a od 29. 1. 2021 otevření zimních středisek. Žel, tyto sliby naší podpory nebyly vyslyšeny. Vláda ČR naše podmínky nebrala vážně a rozhodla se jinak.“

archiv

Z dnešního pohledu tyhle podmínky působí naprosto nepochopitelně, nesmyslně a především nezodpovědně. Kdyby se komunistům podařilo je prosadit, byli bychom na tom dnes ještě mnohem hůře, a to jsme na tom už hodně špatně. Komunistické strany si ale jinak nikdo příliš nevšímá a její nezodpovědnost jí jen málokdo připomíná a vyčítá. Ta přitom bije očí zvlášť v kombinaci s papalášstvím, které vedení partaje předvádí.

Deník N tak například tento týden přišel se zprávou, že KSČM požádala ministerstvo zdravotnictví o výjimku, aby na konci března mohla uspořádat svůj již dvakrát odložený sjezd. Představitelé strany prý dokonce věří tomu, že resort, v jehož čele stojí ministr Jan Blatný, akci povolí. Zdá se totiž, že všechna opatření, která připravili, budou odpovídat požadavkům ministerstva.

Žádat o něco takového v situaci zhoršující se pandemie je naprosto absurdní a zavání to tou největší drzostí. Komunisté si zjevně nevidí ani na špičku svého nosu. Zvlášť teď, když se budou vládní opatření ještě dále zpřísňovat a bude se zásadním způsobem omezovat pohyb obyvatel pouze na okres, v němž bydlí, by si komunisté měli na sjezd nechat zajít chuť a žádost o výjimku okamžitě stáhnout.

Rozhořčení a zklamání a zimní střediska

Vraťme se ale ještě ke zmíněnému stanovisku VV ÚV KSČM. Mimo jiné se v něm také uvádí: „Rozhořčení a zklamání, takové pocity převládají nyní nejen v KSČM, ale i v celé společnosti od posledního prodloužení nouzového stavu. Vláda naprosto ignorovala naše oprávněné požadavky, jimiž KSČM souhlas s prodloužením nouzového stavu podmiňovala.“

Co bylo oprávněné na požadavku otevřít zimní střediska? Od začátku března toho bude omezeno ještě mnohem více. To samé platí i pro návrat žáků 1. stupně do škol. Nastává pravý opak toho, co chtěli komunisté. Ti by se nyní měli za své tehdejší požadavky omlouvat a pokorně přiznat, že se mýlili, protože vývoj epidemie v Česku ukázal, že jejich požadavky byly naprosto mimo. Toho se však od nich nedočkáme.

Předseda KSČM Vojtěch Filip se naproti tomu tváří, jak je nastalá situace nečekaná a překvapivá. Přitom na začátku února už ji leckdo očekával a nebylo tak těžké předjímat, jak se epidemie koronaviru v České republice bude dál vyvíjet. Komunisté se teď najednou diví a objevují Ameriku.

Tvární a pragmatičtí komunisté

Ve čtvrtečním rozhovoru pro deník Právo šéf komunistické strany Filip uvádí: „V každém případě je tu nová situace, která tu před tím nebyla. Už tu není jen původní nákaza koronavirem, ale kromě britské se u nás již vyskytla ještě brazilská a jihoafrická mutace, takže je nutné udělat nějaká opatření.“

ČTK

A následně dodává: „Podle mě je důležité řešení omezení pohybu lidí po republice. To ani za pandemického stavu, který zatím nemáme, nejde. To je věc, která lze řešit jen za nouzového stavu. Když se podívám na mapu toho šíření, tak je třeba ochránit hlavně jižní části země, protože uznávám, že se těžko bude omezovat pohyb mezi Prahou a středními Čechami. Ale jsou regiony, pro které by to šlo, a proto bychom asi pro nouzový stav ruku zvedli.“

Vojtěch Filip najednou úplně obrátil. Škoda že si nepřipouští odpovědnost za to, jak si počínal jen před několika málo týdny. Je proto dobré mu připomenout ještě jednu část z uvedeného stanoviska výkonného výboru ÚV KSČM.

V té se totiž píše: „Rozhodně se ohrazujeme proti výrokům pana premiéra, že ohrožujeme životy a zdraví našich spoluobčanů. Naopak, KSČM šlo vždy právě o občany a i teď tomu není jinak. Musíme myslet na zdravý vývoj našich dětí i všech ostatních. Vládní představa, že řešením je zavřít lidi mezi čtyři stěny, rozhodně není naší vizí.“

Co k tomu říct? Komunisté jsou zkrátka tvární a velmi pragmatičtí. Napřed žádají o výjimku, aby mohli uspořádat svůj partajní sjezd, a pak se dovolávají dalších opatření a omezení pohybu lidí. A k tomu, jak dělali vše pro to, aby se otevřela zimní střediska, se už neznají. Komunistická strana a její představitelé si zjevně myslí, že jim projde snad úplně všechno, že za nic nemůžou a nenesou jakoukoli odpovědnost. Jak je to ve skutečnosti, se ukáže už ve sněmovních volbách na podzim.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner