Nad otázkami ohledně hospodaření českého státu a především nového státního rozpočtu pro rok 2025 se v neděli střetli český ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a předsedkyně poslanců za hnutí ANO Alena Schillerová.
Nedělní debata Stanjury se Schillerovou, která proběhla v rámci pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News, přinesla vyhrocené momenty. Hlavním tématem jejich diskuze byl návrh státního rozpočtu pro rok 2025, který ministerstvo financí v noci na neděli zveřejnilo na svých webových stránkách.
Schillerová hovořila o tom, že hlavním kamenem úrazu finanční politiky vlády jsou opatření, která přinesou výhody českému bankovnímu sektoru, zejména kvůli hypotékám. Poté se již debata stočila k samotnému rozpočtu.
Stanjura: Hlavní jsou investice
Ministr financí v úvodu zmínil čtyři hlavní priority, které rozpočet sleduje. Má jít o snižování zadlužování země, rekordní investice, posilování vzdělanosti, zejména pokud jde o vědu, výzkum a vysoké školy, a vynakládání dvou procent na českou obranu. Návrh rozpočtu ale podle něj zcela jistě bude předmětem dalších úprav. Stanjura konstatoval, že návrh se stane bezpochyby předmětem dalších jednání, která jsou podle něj z pochopitelných důvodů neveřejná.
Právě to, že charakter jednání o rozpočtu není dostatečně zveřejňován, kritizovala Schillerová, podle které navíc vládní investice nepřinesou dostatečný efekt českým firmám vzhledem k tomu, že investice do obrany, například do stíhaček F-35, cílí na firmy zahraniční. Stanjura kontroval s tím, že státní zakázky tvoří v objemu zakázek českých zbrojních společností velmi významný podíl.
Schillerová: Zmáčkli jste Bartoše?
Oba politici se následně přeli o výši částek v různých kapitolách rozpočtu během uplynulých let. Nedosáhli shody. „Já o voze a vy o koze,“ prohlásila Schillerová s tím, že při pročítání negativní reakce předsedy Pirátů Ivana Bartoše na stávající návrh získala dojem, že ho na vládě po potížích s digitalizací patrně „zmáčkli“ a že ho „oškubali“. Stanjura naopak prohlásil, že jednal a jedná se všemi ministry, a to jak na vládě, tak osobně. Ale nehodlá prý tlumočit jejich názory ani na ně bezprostředně reagovat, protože dává přednost osobnímu jednání.
Dalším okruhem témat byla daň z nadměrných zisků neboli windfall tax, emisní povolenky a příjmová stránka rozpočtu obecně. Schillerová připomněla, že hlavním plátcem zmíněné daně byl a zůstává ČEZ, který má nyní investovat do velkých projektů.
Stanjura uvedl, že každý ministr financí na začátku roku začíná s desítkami, nyní již se sto miliardami korun určenými k obsluze státního dluhu. Avizoval zvýšení objemu mezd pracovníků ve školství či jednání s odbory, které si měly podle něj vybrat, zda dosáhnou dohody, anebo budou protestovat. Jednání s odbory označil Stanjura za tvrdá, ale férová, navzdory tomu, že mu údajně připomněly svou možnost protestovat ve volebním roce.